Navigace zadarmo v telefonech dusí zisky firmy TomTom

Ekonomika Reuters Ekonomika, Reuters
18. 2. 2011 9:15
TomTom přesto zůstává druhým největším výrobcem navigací na světě

Amsterodam - Téměř o třicet procent se v loňském čtvrtém čtvrtletí v meziročním srovnání snížil čistý zisk nizozemského výrobce navigačních zařízení TomTom.

Dosáhl 52 milionů eur (1,3 miliardy Kč). Zisk firmě klesá kvůli poklesu tržeb a růstu marketingových nákladů. Přesto je výsledek lepší než odhadovali analytici.

TomTomu  stále patří druhé místo za Garminem

Také tržby společnosti se snížily. Konkrétně o tři procenta na 516 milionů. Problémy má zejména spotřebitelská divize. Tam příjmy propadly o devět procent kvůli poklesu objemu prodeje i cen.

Největším problémem je, že Google a Nokia začali nabízet bezplatnou navigaci pro takzvané chytré telefony.

TomTom je přesto stále druhým největším producentem navigačních zařízení na světě za americkým konkurentem Garmin. Firma vyrábí navigační zařízení pro osobní a nákladní automobily i digitální mapy pro počítače a mobilní telefony.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy