Mráz přichází z Dubaje. Finanční svět se bojí domina

Zdeněk John
27. 11. 2009 9:44
Ropa klesá, akciové trhy zažívají kotrmelce jako z dob počátku krize
Foto: Dubai Metro

New York - Ceny ropy se prudce propadly k 75 dolarům za barel a obchodníci s akciemi v Asii i na evropských trzích už zase tonou ve strachu, zda se neblíží velký pád.

Navzdory všem průzkumům o stoupající náladě podnikatelů, například středečního Ifo indexu v Německu, a tvrdým datům o konci recese v klíčových ekonomikách přichází ochlazení světa přehřátého v posledním čtvrt roce ekonomickým optimismem.

Dubaj žádá o pomoc

Odkud se vzal nejnovější závan mrazu? Z míst, odkud by to nikdo nečekal: z bohaté a na studené počasí skoupé Dubaje.

Emirát požádal před třemi dny o odklad splátek dluhů, které mají tamní klíčové konglomeráty Dubaj World a Nakheel. A každý má teď obavy z dominového efektu.

"Situace v Dubaji je velmi znepokojivá a lidé čekají, zda dokáže splatit své dluhy," citoval Reuters analytika Bensona Wanga.

Když z USA přišla zpráva o skutečném výsledku HDP za tři čtvrtletí roku, byla to první rána. Americká ekonomika nevyrostla o pěkných 3,8 procenta, jak zněly první odhady, ale jen o 2,5 procenta. A těsně poté následuje dubajská zpráva, že firmy, jejichž majitelé létají na drinky ve vrtulnících přistávajících na střechách mrakodrapů, se dostávají do potíží s financemi. Přichází otřes, který se přenáší na trhy s ropou i akciemi.

Spolehlivá předpověď

Právě na nich se nejvíc promítá, co bude za půl roku: jak silné a jak skutečné může být oživení světové ekonomiky.

Prezident Světové banky Robert Zoellick v pátečním vydání respektovaného deníku The Financial Times varoval před dalšími bublinami na trzích. V době, kdy se svět zotavuje z největší deprese od 30. let minulého století, se podle něj do praxe vrací, co špatného se dřív svět naučil: záplava peněz pumpovaných do ekonomik, protekcionismus, nadbytečné dávky stimulů.

Naopak státníci se na předchozích summitech G20 dohodli, že pumpování peněz do ekonomik nesmí přestat. I oni mají svou pravdu: bez těchto peněz by oživení nastartované těmito injekcemi mohlo velmi rychle odeznít.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy