Mráz přichází z Dubaje. Finanční svět se bojí domina

Zdeněk John
27. 11. 2009 9:44
Ropa klesá, akciové trhy zažívají kotrmelce jako z dob počátku krize
Foto: Dubai Metro

New York - Ceny ropy se prudce propadly k 75 dolarům za barel a obchodníci s akciemi v Asii i na evropských trzích už zase tonou ve strachu, zda se neblíží velký pád.

Navzdory všem průzkumům o stoupající náladě podnikatelů, například středečního Ifo indexu v Německu, a tvrdým datům o konci recese v klíčových ekonomikách přichází ochlazení světa přehřátého v posledním čtvrt roce ekonomickým optimismem.

Dubaj žádá o pomoc

Odkud se vzal nejnovější závan mrazu? Z míst, odkud by to nikdo nečekal: z bohaté a na studené počasí skoupé Dubaje.

Emirát požádal před třemi dny o odklad splátek dluhů, které mají tamní klíčové konglomeráty Dubaj World a Nakheel. A každý má teď obavy z dominového efektu.

"Situace v Dubaji je velmi znepokojivá a lidé čekají, zda dokáže splatit své dluhy," citoval Reuters analytika Bensona Wanga.

Když z USA přišla zpráva o skutečném výsledku HDP za tři čtvrtletí roku, byla to první rána. Americká ekonomika nevyrostla o pěkných 3,8 procenta, jak zněly první odhady, ale jen o 2,5 procenta. A těsně poté následuje dubajská zpráva, že firmy, jejichž majitelé létají na drinky ve vrtulnících přistávajících na střechách mrakodrapů, se dostávají do potíží s financemi. Přichází otřes, který se přenáší na trhy s ropou i akciemi.

Spolehlivá předpověď

Právě na nich se nejvíc promítá, co bude za půl roku: jak silné a jak skutečné může být oživení světové ekonomiky.

Prezident Světové banky Robert Zoellick v pátečním vydání respektovaného deníku The Financial Times varoval před dalšími bublinami na trzích. V době, kdy se svět zotavuje z největší deprese od 30. let minulého století, se podle něj do praxe vrací, co špatného se dřív svět naučil: záplava peněz pumpovaných do ekonomik, protekcionismus, nadbytečné dávky stimulů.

Naopak státníci se na předchozích summitech G20 dohodli, že pumpování peněz do ekonomik nesmí přestat. I oni mají svou pravdu: bez těchto peněz by oživení nastartované těmito injekcemi mohlo velmi rychle odeznít.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy