Moody's snížila rating Španělska, ale méně než hrozila

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
30. 9. 2010 9:37
Španělská ekonomika příliš závisí na stavebnictví a bude potřebovat další reformy, aby v budoucnu snížila deficit rozpočtu.
Španělům se úsporná opatření vlády ani trochu nelíbí.
Španělům se úsporná opatření vlády ani trochu nelíbí. | Foto: Reuters

Madrid - Poslední ze tří světových ratingových agentur zhoršila hodnocení Španělska. Agentura Moody's oznámila snížení známky pro španělskou ekonomiku z nejvyšší úrovně Aaa o jeden stupeň na Aa1.

Ke zhoršení hodnocení agenturu vedly slabé vyhlídky ekonomického růstu země, které podle expertů v Moody's v budoucnu zkomplikují snižování rozpočtových deficitů.

Ještě letos a příští rok očekává agentura, že se Španělsku podaří splnit cíle ve snižování rozpočtového deficitu. Vzhledem k tomu, že ale předpokládá průměrný růst ekonomiky v budoucích letech pouze o jedno procento ročně, do budoucna bude ke snižování schodku zapotřebí dalších reforem.

Podle expertů Moody's je španělská ekonomika příliš závislá na stavebnictví, na něž krize teprve nyní tvrdě dopadá. Odklon od tohoto odvětví bude trvat několik let.

Na možnost snížení ratingu upozorňovala agentura už od června, tehdy však připouštěla možnost snížení ratingu o dva stupně. Tento krok nakonec odvrátila sama španělská vláda, když přislíbila snížit deficit veřejných financí.

Spolehlivost španělských státních dluhopisů má nyní podle Moody's stabilní výhled, další zhoršení hodnocení tedy zatím nechystá. Hodnocení španělské ekonomiky jako první snížila v dubnu agentura Standard&Poor's, následovaná v červnu agenturou Fitch.

Hodnocení mezinárodních agentur je vodítkem pro investory, kterým říkají, jak spolehlivým dlužníkem země je, na ratingu závisí i výše úroků z půjček.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy