Moody´s jako poslední v řadě snížila rating Španělska

Tereza Holanová Tereza Holanová
19. 10. 2011 17:15
Za hlavní důvod označila Moody´s nejistotu a nedostatečná řešení

Londýn - Rating Španělsku snížila už i poslední z trojky největších agentur. Společnost Moody´s udělila ve středu dluhopisům španělské vlády o dvě známky méně, než měly dosud. Agentura o tom informovala na svých stránkách.

Nový stupeň A1 řadí dluhopisy do skupiny investičních, středně kvalitních cenných papírů. Jak ale Moody´s varuje, v nejbližších měsících lze očekávat zhoršení.

"Tento krok nebyl podložený národními ekonomickými daty," komentovala španělská ministryně financí Elena Salgado s tím, že k rozhodnutí došlo hlavně kvůli napjaté situaci v eurozóně.

Škrty mohou být ohrožené

Španělská ekonomika zůstává podle Moody´s nadále zranitelná vůči tržním rizikům. Od července 2011, kdy agentura situaci ve Španělsku naposledy posuzovala, se neobjevilo žádné opatření, která by vedla k řešení problémů a obnovení důvěry investorů, stojí na webu společnosti.

"Vzhledem ke zhoršujícímu se vývoji v Evropě i na světových trzích už jsme se vzdali plánů, že španělská ekonomika letos alespoň mírně poroste," uvádí zástupci skupiny.

Hrubý domácí produkt čtvrté největší ekonomiky v eurozóně se podle nich v příštím roce zvýší o jedno procento. Toto číslo označují za nejoptimističtější předpoklad.

Tempo růstu zpomalí hlavně kvůli úsporným opatřením, které je třeba provést. Moody´s také připomíná listopadové volby, ve kterých podle průzkumů současná vládní strana neuspěje. Pokud se přitom nový kabinet odkloní od politiky škrtů, hrozí další snížení ratingu.

Moody´s přišla jako poslední

Pozitivně agentura ohodnotila zapojení země do zahraničního obchodu.  Obchodní bilance s EU tu poprvé od roku 1997, kdy Moody´s začala stav španělské ekonomiky monitorovat.

"Ozdravení tamního trhu potrvá několik let a krátkodobě Španělsko utrpí, jakmile zpomalí růst HDP u jeho hlavních evropských partnerů," stojí ve zprávě.

Za posledních třináct měsíců snížila Moody´s rating Španělska potřetí. Předchozí hodnocení Aa2 si země držela od letošního března.

Agentury Fitch a Standard & Poor´s se ke zhoršení hodnocení Španělska uchýlily v minulém týdnu. Obě zemi udělily známku AA-. S&P navíc tak jako Moody´s zdůraznila, že další výhled do budoucna je negativní. Příčinou pesimismu jsou především obavy z prohloubení krize eurozóny.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy