Microsoft dostal rekordní pokutu: 899 milionů euro

Redakce EKO
27. 2. 2008 17:25
Pokuta uložila Evropské komise - za naschvály
Společnost Microst spustila 30. ledna prodej svého nového operačního systému Windows Vista i pro koncové zákazníky. V rubrice Technika si můžete přečíst rozhovor s Tomášem Koškou z české pobočky Microsoftu.
Společnost Microst spustila 30. ledna prodej svého nového operačního systému Windows Vista i pro koncové zákazníky. V rubrice Technika si můžete přečíst rozhovor s Tomášem Koškou z české pobočky Microsoftu. | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Softwarový gigant dostal od Evropské komise novou pokutu v rekordní výši 899 milionů euro (22,5 miliardy Kč) za to, že neuposlechl antimonopolní předpisy EU. Jde o nejvyšší pokutu, kterou unie udělila jediné společnosti.

Informovala o tom dnes agentura Reuters.

V současnosti dosahuje výše pokut udělených unií softwarové společnosti částky 1,68 miliardy euro.

"Microsoft je první společností za 50 let v politice hospodářské soutěže EU, kterou komise musela pokutovat za nepřizpůsobení se antimonopolním pravidlům," uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

"Doufám, že dneškem je temná kapitola neshod s Microsoftem uzavřena," dodala.

EU má říci, zda dostane Microsoft obří pokutu.
EU má říci, zda dostane Microsoft obří pokutu. | Foto: Reuters
Čtěte souvislosti:
Brusel se opět pustil do Microsoftu. Zahájil 2 šetření
Microsoft s komisí prohrává. Soud firmu odmítl
Brusel jde Microsoftu stále po krku 

Microsoft reagoval na prohlášení Evropské komise tím, že se pokuty týkají záležitostí, které jsou již minulostí. Společnost se prý nyní zaměřuje výhradně na budoucnost.

Microsoft chtěl za dokumentaci vysoké poplatky

Americký gigant dříve prohlásil, že zveřejní dokumentace k některým svým produktům. S jeho postupem ale Evropská unie spokojena nebyla. 

Microsoft totiž údajně dostatečně nezpřístupnil informace, respektive svým konkurentům za přístup k těmto technickým informacím účtoval nemalé licenční poplatky.

Více o Microsoftu na Aktuálně.cz
Microsoft hodným beránkem. Zveřejní dokumentaci
Microsoft musí v USA zaplatit pokutu 1,5 miliardy dolarů

Společnost se minulý týden pokoušela situaci utišit oznámením, že svým konkurentům pomůže sladit jejich software s některými klíčovými výrobky Microsoftu, jako je například sada Office.

Microsoft byl již dříve pokutován za údajné zneužívání dominantního postavení na softwarovém trhu a odmítnutí podrobit se antimonopolním směrnicím.

Obdržel proto pokutu výši 778 milionů eur, která byla ale nyní překonána.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy