Mercedes a Renault se asi spojí již příští měsíc

Radek Pecák Radek Pecák
25. 3. 2010 14:24
Automobilky se v krizi spojují. Společně budou dělat například malá auta
Spíše než společný luxusní vůz vytvoří spolu Renault a Mercedes nové miniauto
Spíše než společný luxusní vůz vytvoří spolu Renault a Mercedes nové miniauto | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Zřejmě již příští měsíc bude uzavřena smlouva o strategickém partnerství německé automobilky Daimler a francouzského  Renaultu.

O tom, že představitelé obou firem jsou v konečné fázi rozhovorů o rozsáhlém strategickém partnerství, informoval dnes list Financial Times. Tomu to potvrdily dobře informované zdroje.

Nové partnerství má údajně spočívat i v akciovém propojení prostřednictvím výměny "symbolických" podílů zhruba tří procent.

Společná řeč o malých autech i elektromobilech

Pro Daimler a Renault jsou zajímavé hlavně společné projekty v oblasti malých osobních aut a také v oblasti malých nákladních vozů a elektromobilů. Konkrétně by například mohli spolupracovat na vývoji nové platformy pro nové malé auto. Právě nabídku malých vozů s nízkými emisemi CO2 potřebuje Mercedes, který spadá do koncernu Daimler, rozšířit.

Renault by naopak v Mercedesu mohl získat uplatnění zejména pro elektrické technologie svého japonského partnera Nissan, ve kterém kontroluje 44procentní podíl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy