Maďarsko se potápí, zachránit ho má přijetí eura

mah
2. 3. 2009 10:10
Maďarsko se může stát druhým Islandem, pokud svými rozhodnutími nepomůže Evropa
"Musíme mnohé změnit, aby bylo lépe," myslí si maďarský premiér.
"Musíme mnohé změnit, aby bylo lépe," myslí si maďarský premiér. | Foto: Ludvík Hradilek

Budapešť - Přijetí eura co nejdříve. To je podle expertů cesta ze dna maďarské ekonomiky. Forint totiž patří k nejvíce oslabujícím měnám. Od začátku roku oslabil vůči euru o 19 procent a vyhlídky nejsou zrovna optimistické.

Přičemž Maďarsko postihly ekonomické problémy ještě před příchodem hospodářské krize do střední Evropy.

Hrubý domácí produkt má v tomto roce poklesnout o 3 procenta a reálné mzdy o jedno procento. O práci může přijít až 100 tisíc lidí.

Dalším problémem maďarské ekonomiky je vysoký podíl úvěrů v zahraničních měnách, které domácí banky poskytovaly firmám i spotřebitelům. Navíc investoři na nic nečekali a rychle stáhli své peníze z tamějšího trhu. Potřebná už tak byla finanční pomoc ze strany Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie.

Maďarskou měnu za těchto podmínek potápí i maličkosti. Nesprávná citace maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya uvedená agenturou Bloomberg podražila euro o dalších pět forintů.

"Mámé vážný problém," citovala agentura Bloomberg maďarského premiéra, který jednal v Bruselu s předsedou Evropské komise José M. Barrosem. Ve skutečnosti se nejednalo pouze o problém maďarské ekonomiky, ale problém ekonomiky evropské. Vládní kabinet dokonce zveřejnil audionahrávku, která dokazuje, že Gyurcsányovo "my" znamená opravdu Evropskou unii, jíž je Maďarsko členem.

Euro nám pomůže

V Bruselu Gyurcsány prosazoval rychlejší přijetí eura pro Maďarsko. "Bez zmírnění podmínek pro připojení se k eurozóně zůstává otázkou, zda musíme čekat dva, anebo dva a půl roku v evropské předsíni. A zda je vůbec důležité ponechat tyto země ve vestibule tak dlouho," cituje maďarského premiéra agentura Reuters.

Přijetí eura má být důvodem k maďarskému úsměvu.
Přijetí eura má být důvodem k maďarskému úsměvu. | Foto: Evropská komise

Barroso ve své reakci na Gyurcsányho slova zdůraznil, že splnění kritérií pro vstup do eurozóny je zodpovědnost samotných členských zemí EU, které se uchází o přijetí společné měny. Dodal však, že všichni členové EU by měli být v eurozóně co nejdříve.

"Přijetí eura je jedním z kroků, který by mohl pomoci oživit důvěru investorů a snížit zranitelnost země vůči externím šokům. Přijetí evropské měny je však podmíněno také posílením makroekonomické stability," uvedl prezident Maďarské národní banky András Simor.

Gyurcsány předpokládá, že by Maďarsko mohlo přijmout euro v letech 2012 až 2014. Potřebné však bude dokončení reformy veřejného sektoru a stanovení udržitelného rozpočtu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy