Léky na rakovinu a Alzheimera jsou zlatý důl

Vladimír Hobza, investicniweb.cz
13. 4. 2010 14:30
Pfizer má ve svém portfoliu devět trháků: léků s tržbami přes miliardu dolarů.
Foto: Reuters

Praha - Farmaceutická firma Pfizer, vynálezce viagry a světově nejprodávanějšího léku Lipitor, oznámila, že očekává prodeje nových preparátů proti rakovině a Alzheimerově chorobě v hodnotě přes miliardu dolarů. Na tržbách by se měly podílet i klasická analgetika - léky proti bolesti.

"Jsme ve zlaté éře farmaceutického průmyslu," tvrdí Martin Mackay, generální ředitel Pfizer PharmaTherapeutics Research & Development. "Naše pozice na trhu s léky proti rakovině, Alzheimerově chorobě, zánětům a infekčním onemocněním je velice silná."

Pfizer potřebuje nové produkty, protože v listopadu 2011 vyprší patentová ochrana léku Lipitor. Toho se za loňský rok prodalo za 11,4 miliardy dolarů, představoval tedy více než pětinu celkových tržeb Pfizeru.

Největší světový výrobce léčiv sází na technologie svého bývalého rivala firmy Wyeth, kterou Pfizer odkoupil v říjnu 2009 za 68 miliard dolarů.

Podle dat agentury Bloomberg Bloombergu má Pfizer ve svém portfoliu celkem devět léků, kterých se loni prodalo za více než 1 miliardu dolarů. To je řadí mezi "trháky".

Pomalý, stabilní růst

Martin Mackay zdůrazňuje, že se firma bude snažit nabídnout širší spektrum produktů, které by měly nahradit předchozí úspěšné preparáty, kterým skončí patentová ochrana.

Pfizer chce být stabilní společností s jednociferným růstem. "Jako společnost se snažíme nabízet diverzifikované produkty, nejen léky a jejich vývoj, ale i výživu, spotřební zboží, léky pro zvířata a další. Když zvážíme vývoj tržeb, je v nadcházejícím období těžké uvažovat o dvojciferném růstu," dává Mackay realistické vize budoucnosti firmy.

Ke konci roku 2009 měl Pfizer 26 nových léků v závěrečné fázi schvalovacího procesu vyžadovaného v USA. V roce 2007 to bylo například pouze 8 preparátů. Tato čísla nezahrnují výzkumy Wyethu.

Po akvizici omezil Pfizer výzkumné portfolio ze 600 na 500 projektů. Zaměřil se na vývoj těch léků, které mají výrazný prokazatelný efekt při léčení, a ukončil projekty, které se jevily jako neperspektivní.

Klinické testy

Společnost celosvětově ročně provádí přibližně 600 klinických testů, z toho 90 je v první fázi zkoušení u lidských pacientů. V Singapuru bylo loni provedeno 23 testů v první fázi. Letos by toto číslo mělo vzrůst o 10 procent. Asie zvyšuje poptávku po lécích, a vyžaduje proto větší počet testů.

Pfizer oznámil, že bude spolupracovat s kalifornskou MicuRx Pharmaceuticals a čínskou Cumencor Pharmaceuticals na tvorbě nových antibiotik proti rezistentní tuberkulóze v Číně. Dle prohlášení bude Pfizer financovat výzkum a vývoj, a pokryje také marketingové náklady.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je v Číně 25 procent výskytů tuberkulózy imunních vůči současným lékům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy