Krok z krize? V USA se začalo opět stavět

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
19. 3. 2009 16:29
Započatá výstavba v USA v únoru nečekaně vzrostla téměř o čtvrtinu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Washington - Američané se v únoru s vervou pustili do výstavby domů. Počet započatých staveb se totiž v USA meziměsíčně zvýšil téměř o čtvrtinu, napsala britská BBC.

Zatímco v lednu se začalo s výstavbou 477 tisíc domů, v únoru už to bylo 583 tisíc. Jde tak o největší nárůst od roku 1990.

Tento skok byl pro analytiky překvapením a nedokáží si ho plně vysvětlit - očekávali naopak propad. I přesto je výstavba domů v USA stále o polovinu níže než ve stejném období loni.

"Nevidíme žádný určitý důvod, který by mohl tento skok vysvětlit," řekl pro BBC Ian Shepherdson z firmy High Frequency Economics.

Znak oživení?

Propad na americkém trhu s bydlením byl klíčovým faktorem globální ekonomické krize. Řada analytiků věří, že tato data značí počátek oživení hospodářství.

"Pro americkou ekonomiku je to povzbuzující znamení. Je to dobrý signál toho, co má přijít," uvedl Matt Esteve ze společnosti Tempus Consulting. "S posílením akcií můžeme doufat, že jsme dno už zažili."

Akciové trhy v Americe na tato data v úterý skutečně zareagovaly růstem. Celkově index S&P 500 posílil přes tři procenta, Dow Jones přes 2,5 procenta a technologický Nasdaq si připsal více než čtyři procenta. Růst byl napříč všemi sektory.

Ostatní analytici jsou ale o něco skeptičtější. "Je to dočasný nárůst, ne oživení," prohlásil Shepherdson.

V únoru rovněž vzrostl počet vydaných stavebních povolení, který značí vývoj výstavby do budoucna. Americké úřady jich v únoru vydaly celkem 547 tisíc oproti 531 tisícům povolení v lednu.

Počet povolení sice stoupl, je však slabší než u započatých staveb. To by podle některých odborníků mohlo znamenat, že výstavba v příštích týdnech opět poleví.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy