Krize naučila šéfy firem úsporám, budou se hodit

Veronika Skálová Veronika Skálová
25. 1. 2012 12:15
V letošní zlepšení ekonomiky věří jen 15 procent z ředitelů firem z celého světa
Makléř Thomas Holler reaguje na pokles akcií na burze ve Frankfurtu.
Makléř Thomas Holler reaguje na pokles akcií na burze ve Frankfurtu. | Foto: Reuters

Praha - Ekonomická situace ve světě se sice letos zhorší, ale naše firma poroste, myslí si téměř každý druhý ředitel firmy, který odpovídal v průzkumu poradenské společnosti PwC. Ta se na budoucí vývoj pravidelně dotazuje mezi 1258 generálními řediteli podniků a firem z celého světa.

Téměř polovina z dotazovaných šéfů předpovídá globální ekonomice pro letošek pokles, 40 procent ředitelů ale očekává růst vlastní společnosti. Zlepšení ekonomiky prorokuje 15 procent dotázaných.

Pesimismus z Česka

Čeští vrcholoví manažeři jsou ale pesimističtější než jejich kolegové ze zahraničí. „Zhoršení světové ekonomiky očekávají dvě třetiny z nich. Jen necelých 13 procent si je opravdu jistých, že jejich firmě letos porostou tržby," uvedl Jiří Moser, řídící partner PwC v České republice.

Jsou tak pesimističtější než manažeři v západní Evropě nejvíce zasažené krizí eurozóny. Tam v růst vlastní firmy věří pro letošek čtvrtina dotázaných.

Největším strašákem generálních ředitelů na celém světě je nejistý ekonomický vývoj (80 procent), malá schopnost vlád reagovat na vysoké rozpočtové deficity a zadlužení (66 procent), nestabilita kapitálových trhů (64 procent) nebo rozkolísanost měnových kurzů (58 procent).

"Dobrou zprávou je, že dlouhodobý cyklus zpomalení naučil generální ředitele, jak řídit své podnikání se stále větší efektivitou. Generální ředitelé teď říkají, že jsou lépe připraveni vypořádat se s nejistou ekonomickou situací. Mnozí ředitelé si jsou jisti, že mohou zajistit růst tržeb i navzdory obtížným podmínkám," dodal Jiří Moser.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 1 hodinou

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy