Krize naučila šéfy firem úsporám, budou se hodit

Veronika Skálová Veronika Skálová
25. 1. 2012 12:15
V letošní zlepšení ekonomiky věří jen 15 procent z ředitelů firem z celého světa
Makléř Thomas Holler reaguje na pokles akcií na burze ve Frankfurtu.
Makléř Thomas Holler reaguje na pokles akcií na burze ve Frankfurtu. | Foto: Reuters

Praha - Ekonomická situace ve světě se sice letos zhorší, ale naše firma poroste, myslí si téměř každý druhý ředitel firmy, který odpovídal v průzkumu poradenské společnosti PwC. Ta se na budoucí vývoj pravidelně dotazuje mezi 1258 generálními řediteli podniků a firem z celého světa.

Téměř polovina z dotazovaných šéfů předpovídá globální ekonomice pro letošek pokles, 40 procent ředitelů ale očekává růst vlastní společnosti. Zlepšení ekonomiky prorokuje 15 procent dotázaných.

Pesimismus z Česka

Čeští vrcholoví manažeři jsou ale pesimističtější než jejich kolegové ze zahraničí. „Zhoršení světové ekonomiky očekávají dvě třetiny z nich. Jen necelých 13 procent si je opravdu jistých, že jejich firmě letos porostou tržby," uvedl Jiří Moser, řídící partner PwC v České republice.

Jsou tak pesimističtější než manažeři v západní Evropě nejvíce zasažené krizí eurozóny. Tam v růst vlastní firmy věří pro letošek čtvrtina dotázaných.

Největším strašákem generálních ředitelů na celém světě je nejistý ekonomický vývoj (80 procent), malá schopnost vlád reagovat na vysoké rozpočtové deficity a zadlužení (66 procent), nestabilita kapitálových trhů (64 procent) nebo rozkolísanost měnových kurzů (58 procent).

"Dobrou zprávou je, že dlouhodobý cyklus zpomalení naučil generální ředitele, jak řídit své podnikání se stále větší efektivitou. Generální ředitelé teď říkají, že jsou lépe připraveni vypořádat se s nejistou ekonomickou situací. Mnozí ředitelé si jsou jisti, že mohou zajistit růst tržeb i navzdory obtížným podmínkám," dodal Jiří Moser.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy