Krize eura polevila, půlbilionová injekce z ECB funguje

Karel Toman
15. 1. 2012 7:50
ECB chce pomoc zopakovat, vyhráno ale zdaleka není. Řecku i euru stále hrozí krach
Euro krize. Ilustrační foto
Euro krize. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Frankfurt - Hromadné snížení ratingu evropských zemí žádné překvapení není, bylo ohlášeno předem. O dobrém výsledku aukce italských a španělských dluhopisů se ale totéž říct nedá.

Druhý týden po Novém roce tak přinesl smíšenou zprávu o tom, že zatímco dluhová krize Evropy trvá, bankovní krize polevila.

Zmíněné aukce se druhý týden po Novém roce setkaly s takovou poptávkou, že úrok z dluhopisů klesl oběma zemím zhruba o polovinu. Ještě po vánocích to přitom vypadalo, že přinejmenším dluhopisy Itálie beznadějně kopírují křivku Řecka těsně před záchranou.

Ekonomové se shodují, že úleva na finančních trzích je výsledkem obří prosincové injekce likvidity Evropské centrální banky. ECB tehdy bankám poskytla tříleté půjčky v celkové výši 489 miliard eur.

Bankám se rozvazují ruce

"Lepší dostupnost peněz bankám alespoň částečně rozvazuje ruce a umožňuje nakupovat i vládní dluhopisy," vysvětlil ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš. Opatření by časem mělo pomoci i v reálné ekonomice - tedy ve firmách.

Prezident ECB Mario Draghi dokonce vidí "nesmělé signály ekonomické stabilizace na nižších úrovních." Přeloženo do češtiny to znamená, že poslední data dávají naději, že Evropa nemusí nutně sklouznout do recese, jak se ještě koncem roku zdálo.

Německý statistický úřad sice ve středu oznámil, že ve čtvrtém kvartálu tamní ekonomika zpomalila. Německý export a optimismus francouzských obchodníků však za listopad rostl.

Draghi věří, že se teď banky přestanou bát nejen nakupovat dluhopisy států, ale že si začnou navzájem víc půjčovat.

ECB navíc plánuje krok s neomezenými tříletými půjčkami bankám eurozóny zopakovat 29. února. Sníží při tom nároky na to, jaké jistiny bude od bank za půjčky požadovat. To by mělo zatuhlý finanční sektor Evropy promazat další velkou dávkou hotovosti.

"Poskytnutí likvidity k podpoře bank eurozóny a tím i financování reálné ekonomiky… bude pokračovat," oznámil Draghi.

Krach Řecka a eura jsou stále ve hře

Ekonom Jan Bureš ale upozorňuje, že test účinnosti tišící injekce od ECB na skutečnou náladu na trzích teprve přijde.

Tento týden totiž Španělsko a Itálie prodávaly dluhopisy s krátkodobou splatností, Itálie dokonce jen roční pokladniční poukázku. "Vzhledem k tomu, že banky mají peníze od ECB maximálně na tři roky, může být poptávka u aukcí nad deset let výrazně nižší," vysvětluje Bureš.

Navíc potíže se mohou brzy vrátit zadními vrátky. "Pokud zkrachují rozhovory o odpuštění části řeckého dluhu, přiblíží se Řecko nebezpečně neřízenému bankrotu. V takovém případě by se znovu začala hrát nebezpečná hra o rozpad eura a investoři by chtěli nakupovat pouze německý dluh," připomíná Bureš.

Pokud se ekonomická situace v eurozóně navzdory pomoci od ECB zhorší, má Draghi k dispozici ještě jeden standardní nástroj, jak jí pomoci - úrokové sazby. Ty jsou dnes na rekordně nízkém jednom procentu, a pokud se nestane nic vážného, podle ekonomů tam i zůstane. Při zpomalení ekonomiky ale ECB může sazbu snížit a zvýšit tím dostupnost peněz v oběhu.

Nestandardní záchranný krok v podobě přímého odkupu vládních dluhopisů naopak ECB stále odmítá.

Finanční krize v evropském bankovním systému začala loni v létě, kdy začalo být zřejmé, že se dluh Řecka vůči bankám bude muset osekat až o polovinu.

ECB od té doby čelila tlaku části politiků, aby krizi uhasila razantním krokem. Banka to ale odmítala, dokud naopak politici neudělají reformy rozpočtové unie. Na té se EU částečně dohodla až na summitu v prosinci.


 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy