Krach Lehman Brothers se dokončí asi až příští rok

ČTK ČTK
30. 6. 2011 8:55
Nový likvidační plán má nyní širokou podporu
Bývala to slavná banka
Bývala to slavná banka | Foto: Reuters

New York - Největší bankrot v dějinách USA se zřejmě chýlí ke konci. Banka Lehman Brothers Holdings totiž předložila nový likvidační plán v objemu 65 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu Kč).

Plán podle ní má širokou podporu, a tedy i šanci, že jej soud schválí. Znamená to, že největší bankrot v dějinách Spojených států by se mohl pomalu chýlit ke konci.

Banka zkrachovala v září 2008, a významně tak přispěla k prohloubení finanční krize. V té době byl Lehman tvrtou největší investiční bankou v USA s aktivy kolem 639 miliard dolarů (asi 10,8 bilionu Kč).

Řada věřitelů získá zpět jen zhruba pětinu z pohledávek 

Pokud soud návrh schválí, bude moci banka, respektive to, co z ní zbylo, opustit režim bankrotové ochrany. Mohla by tak mimo jiné začít vyplácet věřitele. Ti se nechtěli smířit s tím, že získají jen zlomek pohledávek, proto se případ táhne tak dlouho.

Výkonný ředitel banky Bryan Marsal agentuře Reuters sdělil, že s hlavními věřiteli už Lehman Brothers v principu dosáhl dohody. Čekat se tedy bude zřejmě jen na stanovisko soudu. Marsal by s výplatou peněz chtěl začít příští rok.

Banka již předložila nový návrh konkurznímu soudu na Manhattanu. Podle plánu i řada nezajištěných věřitelů vymůže jen asi 20 procent částky, kterou jim Lehman Brothers v době vyhlášení bankrotu dlužil. Proti předchozímu plánu, který banka předložila letos v lednu, je nyní klíčová změna v tom, že částky půjdou nezajištěným věřitelům mateřské společnosti, nikoliv věřitelům dceřiných firem.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy