Mimořádná zpráva

Korea: Piloti ihned do práce!

ČTK, eko
11. 12. 2005 13:09
Soul - Jihokorejská vláda dnes nařídila stávkujícím pilotům letecké společnosti Korean Air, aby přerušili protest a okamžitě se vrátili do práce.
Jihokorejská vláda nařídila stávkujícím pilotům letecké společnosti Korean Air, aby přerušili protest a okamžitě se vrátili do práce.
Jihokorejská vláda nařídila stávkujícím pilotům letecké společnosti Korean Air, aby přerušili protest a okamžitě se vrátili do práce. | Foto: Reuters

Piloti od čtvrtka stávkovali za vyšší platy a firmě už kvůli stávce vznikly ztráty téměř 190 miliard wonů (asi 4,5 miliardy Kč).

Vláda tak využila svého práva na intervenci a ukončila stávku v odvětví, které považuje za klíčové pro fungování ekonomiky země. Mluvčí odborářů uvedl, že piloti nařízení vlády uposlechnou a co nejdříve se vrátí do práce. Nákladní doprava bude obnovena v pondělí, osobní zřejmě od úterý.

Stávka přinutila leteckou společnost zrušit zhruba 60 procent letů. Vláda už letos musela v letecké dopravě intervenovat dvakrát, protože v srpnu z podobných důvodů stávkovali piloti ve druhé největší letecké společnosti Asiana Airlines. Poté, co stávka trvala už měsíc, vláda se rozhodla zakročit.

Ministr práce Kim Te-hwan v televizním vystoupení řekl, že  vláda nařídila stávkujícím pilotům a jejich nadřízeným, aby zahájili povinné vyjednávání. Jednání, která se protáhla přes noc, totiž nepřinesla žádný výsledek a management zatím požadavky na zvýšení platů nevyslyšel.

"Zaměstnanci a vedení podniku musejí zastavit všechny stávkové aktivity a nemohou je obnovit po dobu 30 dnů," prohlásil ministr. Korean Air přepravuje značné objemy zboží korejských technologických firem, jako je Samsung Electronics, a stávka tudíž pro firmu znamená značné ztráty. Zvlášť před koncem roku je vývoz tohoto zboží na vrcholu.

Korean Air se na nákladní letecké dopravě v Koreji podílí asi ze 48 procent. Podíl na mezinárodní osobní dopravě činí zhruba 41 procent, podotýká agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy