Konzole Xbox 360 od Microsoftu věří v Blu-Ray

Red Eko, Reuters
25. 2. 2008 11:59
Ukončení výroby HD DVD přimělo firmu k ústupku

Praha - Herní konzole Xbox 360 od Microsoftu bude v budoucnosti vybavena systémem Blu-Ray. Rozhodnutí japonské společnosti Toshiba ukončit výrobu HD DVD přimělo softwarového giganta k dlouho očekávanému kroku.

Asi třistatisící zákazníků, kteří již konzoly s technologií HD DVD mají doma, se však podle vedení společnosti nemusí ničeho obávat. Microsoft bude pro prodané přehrávače HD DVD nadále poskytovat standardní záruční služby.

Toshiba prohrála souboj se Sony

Japonská společnost Toshiba porážku v souboji disků přiznala minulý týden.

Válka o disky

Toshiba ohlásila končí s technologií HD DVD

Digitální platforma HD DVD s vysokým rozlišením obrazu se tak brzy stane minulostí. Blu-ray vyvinutý firmami Sony a Matsushita Electric Industrial naopak univerzálním standardem, na který přejdou všichni producenti i výrobci.

"Pečlivě jsme zvážili průběh takzvané války formátů nové generace. Došli jsme k závěru, že rychlé ukončení výroby bude nejlepším řešením," odůvodnil rozhodnutí firmy minulý týden prezident Toshiby Atsuoshi Nishida.

Kapacita je víc než cena

Firma uvedla disky HD DVD na trh v roce 2006 s tím, že hlavní výhodou oproti konkurenci bude cena; zároveň měly nabídnout víc interaktivity.

To však nestačilo a dnes se ukazuje, že lepší zbraní byla větší nahrávací kapacita, na kterou vsadila firma Sony s formátem Blu-ray. Ten je navíc schopná přehrávat i herní konzole Playstation 3 od Sony.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy