Konec krize eurozóny do dvou let? Ani náhodou

Tereza Holanová Tereza Holanová
17. 7. 2012 9:02
Podle šéfa Evropské investiční banky se stihne nejvýše plán, který zabere později
Foto: Thinkstock

Berlín - Dluhová krize eurozóny jen tak neskončí. Alespoň ne v následujících dvou letech, myslí si prezident Evropské investiční banky (EIB) Werner Hoyer.

"Zemím Evropské unie bude trvat mnohem déle, než si doma udělají pořádek," uvedl šéf banky pro německý týdeník Focus.

Zároveň ale podle svých slov věří, že během dalších dvou či tří let evropští lídři konečně zvládnou dát dohromady nějaká pravidla, která by mohla současné problémy vyřešit.

Hoyer, který nastoupil do čela EIB na počátku tohoto roku, rovněž znovu zdůraznil, že by politici neměli investiční banku chápat jako všelék na dluhovou nemoc. V současné době totiž EIB představuje výhodných zdroj půjček na dlouhodobé projekty.

Na summitu, který se uskutečnil koncem června, se zástupci jednotlivých států dohodli, že do konce roku navýší kapitál banky o 10 miliard eur.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy