Komise jde po krku velké čtyřce, chystá přísná pravidla

Ekonomika Ekonomika
27. 9. 2011 10:55
Žádné vedlejší aktivity a povinný vnější audit mají zvýšit důvěryhodnost
Europoslanec Michel Barnier
Europoslanec Michel Barnier | Foto: EP

Brusel - Velká auditorská čtyřka, jak se říká firmám Deloitte, Ernst&Young, KPMG a PricewaterhouseCoopers, leží v žaludku Evropské komisi.

Podle deníku Financial Times plánuje komise v listopadu představit soubor přísnějších pravidel, který by uvolnil trh s konzultačními službami a dal šanci i menším auditorských firmám. Podle úředníků komisaře pro vnitřní obchod je totiž auditorský svět na hraně oligopolu.

Nová pravidla se budou týkat všech firem s bilancí vyšší než miliarda eur. Mimo jiné jim ukládají povinnost najmout dva auditory na kontrolu svých vlastních knih, minimálně jeden přitom musí pocházet z firmy, která do velké čtyřky nepatří.

Jeden auditor navíc nebude moci pro velkou společnost pracovat maximálně devět let, což by mělo zvýšit rotaci zaměstnanců a zvýšit konkurenci.

Zpráva si všímá také aktivit velké čtyřky mimo auditorskou práci. Její autoři soudí, že konzultační a poradenská činnost vede auditorské firmy ke konfliktu zájmů a neměly by se jí proto věnovat.

Podle Financial Times se jedná o útok na samotné srdce businessu, který sice roste pomalu, ale stabilně. Z neauditorské činnosti například pocházely dvě třetiny příjmů Čtyřky ve Velké Británii.

Zatímco podle eurokomisaře Michela Barniera povedou opatření ke zvýšení důvěryhodnosti velkých auditorských společností, zástupci velké čtyřky se brání a tvrdí, že utrpí kvalita auditů a zdraží práce auditorů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy