Kellner má velkou šanci na zřízení ruské poštovní banky

Ekonomika Ekonomika
1. 4. 2010 9:44
Ze sedmi uchazečů o vytvoření poštovní banky zbyli již jen tři

Moskva - Už jen jediného konkurenta má nejbohatší Čech Petr Kellner, který se v Rusku uchází o možnost vytvořit novou poštovní banku.

List Izvestija dnes informoval, že do užšího výběru soukromého investora při vytvoření nové poštovní banky v zemi postoupily Kellnerovy banky Nomos a Home Credit &amp spolu s Finance Bank (HCFB). List Izvestija to uvedl s odvoláním na Vladimira Dmitrijeva, šéfa státní banky VEB, která má přípravu projektu na starosti. Posledním konkurentem je banka Russkij Standart.


"Předpokládáme, že během tří měsíců určíme základního partnera," řekl Dmitrijev. Vytvoření banky pak ale bude trvat několik let a náklady se mohou vyšplhat na pět až deset miliard dolarů (asi 93 až 186 miliard Kč). Partner státu v projektu by podle listu mohl získat čtvrtinový až poloviční podíl v novém ústavu.

Projekt má svá rizika 

Nová banka by měl v Rusku suverénně nejhustší síť poboček, protože pošta v Rusku disponuje zhruba 41 000 úřadovnami po celé zemi. Podle expertů je projekt vytvoření nové banky velice ambiciózní, avšak má také značná rizika. Proto zájem původně projevilo z padesátky bank působících v Rusku jen sedm.   

Banka Nomos, v níž má Kellnerova skupina PPF podíl 29,9 procenta, patří mezi 15 největších ruských bank. Za devět měsíců uplynulého roku vykázala aktiva ve výši 252 miliard rublů (téměř 162 miliard Kč) a čistý zisk 3,9 miliardy rublů (asi 2,5 miliardy Kč).

HCFB patří v Rusku k největším hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů. Loni meziročně zvýšila čistý zisk o více než 40 procent na téměř 5,2 miliardy rublů (skoro 3,3 miliardy Kč). V Rusku disponuje sítí 82 zastoupení, 181 kanceláří a šesti poboček. Její spotřebitelské úvěry se nabízejí také v 32.000 prodejnách ve 1200 městech.

 

Právě se děje

před 52 minutami

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy