Kde koupit dům? Žebříček radí Paříž

Dušan Klimeš
8. 2. 2007 16:30
Praha - Paříž už neláká jen miliony turistů, ale i investory. V Evropě není lepší místo, kam si "uložit" peníze do nemovitostí. Praha se propadla na 16. místo.

Podle nové studie společnosti PricewaterhouseCoopers a Urban Land Institut je srdce Francie tím pravým místem, kde se peníze nejvíce zhodnotí.

"Paříž je vysoce hodnocena jak pro dobré vyhlídky na celkovou návratnost investic, tak pro nízká investiční rizika. Díky tomu je považována za nejlepší ze všech sledovaných evropských měst," uvádí studie.

Za první místo v žebříčku vděčí město i novým stavebním projektům na obnovu města, čímž láká investory z celého světa.

Druhé místo si udržel Londýn. Dle respondentů jsou zde nejnižší investiční rizika a nejlepší vyhlídky na růst příjmů z nájemného. Paradoxně ho o první místo zřejmě připravily velké investiční projekty, u kterých není jasný dopad na trh s pozemky a budovami.

Mezi ně patří rekonstrukce nádraží King´s Cross, výstavba pátého terminálu na letišti Heathrow a především budování zázemí pro Olympijské hry v roce 2012.

Londýn se umístil v žebříčku hned za Paříží
Londýn se umístil v žebříčku hned za Paříží | Foto: VisitBritain

Mnichov na vzestupu

Skokanem roku se ale v žebříčku atraktivity investic do nemovitostí stal Mnichov. Ještě loni se pohyboval na neradostném sedmnáctém místě, letos už se zařadil hned za třetí Stockholm.

Naopak hlavní město Česka Praha se stává pro investice do nemovitostí méně lákavým cílem. Na jedenácté příčce ji vystřídal Istanbul, zatímco tuzemské velkoměsto se propadlo až na šestnáctou příčku z pětadvaceti.

Z výsledků průzkumu dále vyplynulo, že zisku mohou dosáhnout všechny typy společností obchodující s nemovitostmi. V poměru 2:1 však převažují ty, které do nich investují, nad těmi, které je prodávají.

Kromě obav ze zvyšování cen nemovitostí na evropském trhu zahraničními investory respondenti uvedli, že tento trh je "v sevření naprosto iracionálního přebytku."

 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy