Japonské automobilky pomalu začínají obnovovat výrobu

ČTK ČTK
22. 3. 2011 9:29
Nissan a Mitsubishi vyrábějí auta, ale jen do doby než jim dojde zásoba dílů
Kvůli zemětřesení a tsunami nevyrábí své vozy ani Subaru
Kvůli zemětřesení a tsunami nevyrábí své vozy ani Subaru | Foto: Subaru

Tokio - Japonské automobilky se po ničivém zemětřesení pozvoln a připravují na opětovné spuštění výroby. Odvětvoví analytici ale říkají, že se podniky budou ještě potýkat s výpadky dodávek elektřiny a v logistice s poničenými silnicemi.

Zemětřesení 11. března zastavilo výrobu firem, protože poničilo závody dodavatelů a elektrárny.

Výroba v některých továrnách začne již tento týden. Například výrobce aut Subaru, společnost Fuji Heavy Industries, ve středu spustí výrobu autodílů pro zahraniční produkci a ve čtvrtek začne vyrábět náhradní komponenty. Odstávku výroby ve svých pěti japonských závodech ale prodloužila do čtvrtka.

Toyota zatím nevyrábí v 11 továrnách

Největší světová automobilka Toyota Motor obnovila část výroby již minulý týden. O obnovení výroby v dalších 11 japonských továrnách zatím vedení nerozhodlo.

Honda Motor odložila znovuzahájení výroby do středy a ještě nerozhodla, zda ji obnoví ve dvou závodech na auta a v jednom na motorky, uvedl mluvčí podniku.

Nissan Motor a Mitsubishi Motors spustily některé závody s využitím zásob komponentů. Budou ale moci pokračovat, jen dokud zásoby vydrží.

Automobilky se současně snaží najít alternativní dodavatele autodílů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy