Japonské automobilky pomalu začínají obnovovat výrobu

ČTK ČTK
22. 3. 2011 9:29
Nissan a Mitsubishi vyrábějí auta, ale jen do doby než jim dojde zásoba dílů
Kvůli zemětřesení a tsunami nevyrábí své vozy ani Subaru
Kvůli zemětřesení a tsunami nevyrábí své vozy ani Subaru | Foto: Subaru

Tokio - Japonské automobilky se po ničivém zemětřesení pozvoln a připravují na opětovné spuštění výroby. Odvětvoví analytici ale říkají, že se podniky budou ještě potýkat s výpadky dodávek elektřiny a v logistice s poničenými silnicemi.

Zemětřesení 11. března zastavilo výrobu firem, protože poničilo závody dodavatelů a elektrárny.

Výroba v některých továrnách začne již tento týden. Například výrobce aut Subaru, společnost Fuji Heavy Industries, ve středu spustí výrobu autodílů pro zahraniční produkci a ve čtvrtek začne vyrábět náhradní komponenty. Odstávku výroby ve svých pěti japonských závodech ale prodloužila do čtvrtka.

Toyota zatím nevyrábí v 11 továrnách

Největší světová automobilka Toyota Motor obnovila část výroby již minulý týden. O obnovení výroby v dalších 11 japonských továrnách zatím vedení nerozhodlo.

Honda Motor odložila znovuzahájení výroby do středy a ještě nerozhodla, zda ji obnoví ve dvou závodech na auta a v jednom na motorky, uvedl mluvčí podniku.

Nissan Motor a Mitsubishi Motors spustily některé závody s využitím zásob komponentů. Budou ale moci pokračovat, jen dokud zásoby vydrží.

Automobilky se současně snaží najít alternativní dodavatele autodílů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy