Island se uzdravuje. Nalije do bank dvě miliardy dolarů

Ekonomika Ekonomika
22. 7. 2009 19:50
Vláda získá potřebné zdroje emisí státních dluhopisů
Island - Reykjavík
Island - Reykjavík | Foto: Pavla Hejlová, Aktuálně.cz

Reykjavík - Island se pustil do úklidu trosek svých bank, které na ostrově rozmetala finanční krize.

Země má plán na ozdravení ekonomiky. Prvním krokem k němu je rekapitalizace bankovních institucí ve výši asi 270 miliard islandský korun, v přepočtu 2,1 miliardy dolarů.

Hlavní islandské banky Glitnir, Landsbanki a Kaupthing se minulý rok v říjnu položily během jediného týdne a Island je zestátnil. Zahraničním věřitelům zůstaly dlužny přes 60 miliard dolarů.

Rekapitalizace umožní třem novým bankám New Glitnir (nyní Islandsbanki), New Kaupthing a případně i New Landsbanki, které vznikly z těch původních, začít opět fungovat na kapitálovém trhu.

Vláda věřitelům a akcionářům v nových bankách Islandsbanki a New Kapthing nabídne majoritní podíly. Konečný účet by tak mohl klesnout na 200 miliard islandských korun. O plánu, z něhož by měla vzejít třetí banka New Landsbanki se bude teprve jednat, uvedl list Wall Street Journal.

Státu by měl zůstat 13procentní podíl v kdysi největší islandské bankce New Kaupthing. Islandsbanki přejde do soukromého vlastnictví docela. Jen podíl v New Landsbanki si vláda chce ponechat.

Jde o první krok, zapotřebí bude více

"Myslím si, že to jsou nezbytná opatření, ale domnívám se, že pro podporu islandské ekonomiky toho bude zapotřebí více," upozornil analytik Robert Bergqvist z banky SEB. "Toto je první krok. Uvidíme, zda bude kapitál dostatečný," dodal.

Restrukturalizace bankovního sektoru a zaplacení dluhu věřitelům jsou pro oživení ekonomiky a stabilizaci měny klíčové. Zároveň mohou otevřít dveře pro peníze z Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a severských zemí. Ti již na obnovu islandského hospodářství přislíbili finanční pomoc ve výši deseti miliard dolarů.

"Dnes ohlášené dohody jsou hlavním krokem ke znovuzaložení silného bankovního systému," nechal se v pondělí slyšet islandský ministr financní Steingrimur Sigfusson.

Island se stal jednou z největších obětí globální finanční krize. Jeho finanční sektor zažíval od poloviny 90. let značný rozmach, nyní doplácí na vysokou zadluženost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy