Investoři už vědí, Buffett míří za oceán

Adam Junek
6. 5. 2006 19:00
Omaha Woodstock kapitalismu, tak rád říká protřelý investor Warren Buffett výroční valné hromadě své firmy. A tisíce jeho "fanoušků" už vědí co bude dál: Bude se nakupovat. Uvnitř: INFOBOX

Ve své ostře sledované promluvě k akcionářům investiční a pojišťovací společnosti Barkshire Hathaway totiž Warren Buffett oznámil, že je vhodný čas na akvizice a že toho hodlá využít. Nakupovat ale nebude doma ve Spojených státech, ale za oceánem.

Historický zlom - je to poprvé

To je rozhodně zlom. Druhý nejbohatší muž světa totiž za více než čtyři desetiletí existence firmy nikdy mimo Ameriku nekupoval firmy. Akcie některých společností v zámoří, například PetroChina, sice vlastní, ale nejde o strategické investice.

"Za pět, deset let budete vnímat tento okamžik jako velký zvrat v historii Berkshire Hathaway," řekl podle serveru Investors.com Buffett akcionářům.

Změnu trendu naznačil již v předvečer výroční valné hromady. Koupil totiž 80procentní podíl v izraelské firmě Iscar Metalworking. A cena nákupu? Pět miliard dolarů. Buffett na to rozhodně má od roku 1967 nevyplácí dividendy a firma má tak bezmála 45 miliard volných prostředků pro investice.

Dolar bude nadále slabý

Do sídla firmy v Omaze v Nebrasce zamířilo na 25 tisíc, akcionářů, makléřů a dalších obdivovatelů muže, jemuž se pro neomylný čich na skvělé investice říká věštec z Omahy. Dělat totiž to, co Warren Buffett se totiž vyplácí. Jen akcie Berkshire Hathaway totiž za dobu existence vzrostly z 19 dolarů za kus na více než 50 tisíc dolarů.

Takže, čemu ještě 75letý multimiliardář věří? Nadále sází na slabý dolar. To mu sice v loňském roce příliš nevyšlo a prodělal na tom bezmála miliardu dolarů. Letošní negativní vývoj americké obchodní bilance však dolar oslabil natolik, že už ztrtil polovinu z loňského růstu.

Infobox

BUFFETTOVO IMPÉRIUM

  • V roce 1965 koupil krachující textilku Berkshire Hathaway a přeměnil ji vfinanční firmu v hodnotě asi 136 miliard dolarů
  • Buffettova firma má asi 50 divizí v různých odvětvích, například energetice, potravinářství nebo pojišťovnictví
  • Investiční portfólio firmy zahrnuje zvučná jména jako Coca-Cola, Wal-Mart Stores nebo Washington Post
  • Sedí na penězích: od roku 1967 nevyplatil dividendy, firma má tak na investice více než 40 miliard dolarů
  • Podle Forbesu má jmění ve výši 42 miliard dolarů, jeho plat je však pouhých 100 tisíc dolarů ročně

Kromě dobrých rad vždy Buffett své "fanoušky" pobaví. Posledně třeba hrál na ukulele a tančil s obřími figurami ovoce. O rok dříve zase na předtočeném videu cvičil podle pokynů kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera, kterému ostatně do úřadu pomáhal.

Show byla - hledala se Superstar

Ani letos je nezklamal. V krátkém filmu totiž představil novou show na motivy soutěže American Idol, obdoby Česko hledá Superstar. Pořad "Omaha Idol" moderovala oblíbená americká hvězda Oprah Winfreyová a finalisty animované show byli Bill Gates, raper Snoop Dog a viceprezident Dick Cheney.

Soutěž se točila kolem nové investice Gates nabízel nový firewall z azbestu, který ochrání každého před požárem, Cheney zase zbraně hromadného ničení, které objevil při lovu s Buffettem. Ten v přestávce filmu doporučil zřídit si pojištění u Berkshire, než někdo půjde lovit s viceprezidentem.

Vítězem se stal nakonec rapper Snoop Dog se svým televizním hlídacím psem, který má své místo v okně.

Jedna otázka však nadále zůstává nezodpovězena. A to, kdo legendárního investora nahradí ve vedení firmy.

Vloni, když radil, že bude slabý dolar a že se neoplatí nakupovat akcie, protože jsou nadhodnocené, se spekulovalo, že by jej ve vedení Berkshire Hathaway mohl nahradit jediný člověk, který má více peněz. Bill Gates.

Ten byl totiž loni zvolen do užšího vedení investičního impéria. "Všechny spekulace okolo nástupnictví však Buffett komentoval slovy: "Dokud budu zdravý, budu v čele firmy."

Šel i proti proudu

Jak si vlastně Buffett vydobyl tak význačnou pozici v investorském světě? Začínal z nuly, své impérium vybudoval sám a v investicích se spletl jen výjimečně.

Začínal v padesátých letech a často šel proti proudu. Kupoval akcie firem, které byly těsně před krachem, ale Buffett cítil, že při změně ekonomické situace se opět mohou vrátit na vrchol.

Sám svou metodu investování popsal takto: "Hledám na trhu vajgly, v nichž je ale ještě několik šluků".

Jeho portfolio patří k nejhodnotnějším na světě. Drží akcie firem jako Coca-Cola, American Express nebo před rokem koupil akcie pivovarnické skupiny Anheuser-Busch.

Jediné, čemu se vyhýbá, jsou moderní technologie. "Nepouštím se do toho, čemu nerozumím," tvrdí vitální stařík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy