Internet prodělal historickou změnu - naučil se arabsky

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 5. 2010 14:23
Jde prý o největší změnu od vzniku internetu

New York - Internet dnes prodělal téměř revoluční změnu. Ode dneška už se nebudou webové adresy psát pouze latinkou. V URL se tak budeme moci setkat s arabštinou. A další jazyky nepsané latinkou by se měli brzy přidat.

Mezinárodní internetový regulátor (Icann) zatím změnu podoby www adres povolil Egyptu, Saudské Arábii a Spojeným arabským emirátům. Informoval o tom server BBC.

Celkem o povolení užívat svou abecedu, včetně číslovek, požádalo dvacet zemí.

Příští rozšíření by se mělo týkat čínštiny, tamilštiny a thajštiny. Podle Icannu jsou už domény připraveny k užití, nicméně je ještě potřeba doladit některé drobnosti, takže je možné, že se stránky s arabským URL, resp. koncovkou, některým uživatelům dočasně nebudou zobrazovat správně.

Pracovalo se na tom několik let

Prezident mezinárodního internetového regulátora Rod Beckstrom označil toto rozšíření možností webu za historické. Dnešní den je, jak řekl, vyvrcholením několikaleté práce mnoha expertů. Některé nelatinské znaky už mohly být v internetových adresách dříve, ale národní koncovka (u nás CZ) musela být bez výjimky složena ze znaků standardní latinky.

Nově využívané znaky by mohly způsobit problémy se zobrazením stránky na některých počítačích. To by se ale podle Icann mělo vyřešit jednoduše - stažením nových fontů. „Tento problém se často vyřeší pouhým dodatečným stažením jazykových balíčků nebo nainstalováním konkrétního fontu," vysvětluje Beckstrom.

Když Icann poprvé oznámil svůj úmysl rozšířit možnost skládání URL adres o nelatinské znaky, hovořilo se o největší změně, od té doby, co byl internet vynalezen. Mělo by to totiž tuto síť zpřístupnit ještě více lidem.

 

Právě se děje

před 11 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy