Internet prodělal historickou změnu - naučil se arabsky

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 5. 2010 14:23
Jde prý o největší změnu od vzniku internetu

New York - Internet dnes prodělal téměř revoluční změnu. Ode dneška už se nebudou webové adresy psát pouze latinkou. V URL se tak budeme moci setkat s arabštinou. A další jazyky nepsané latinkou by se měli brzy přidat.

Mezinárodní internetový regulátor (Icann) zatím změnu podoby www adres povolil Egyptu, Saudské Arábii a Spojeným arabským emirátům. Informoval o tom server BBC.

Celkem o povolení užívat svou abecedu, včetně číslovek, požádalo dvacet zemí.

Příští rozšíření by se mělo týkat čínštiny, tamilštiny a thajštiny. Podle Icannu jsou už domény připraveny k užití, nicméně je ještě potřeba doladit některé drobnosti, takže je možné, že se stránky s arabským URL, resp. koncovkou, některým uživatelům dočasně nebudou zobrazovat správně.

Pracovalo se na tom několik let

Prezident mezinárodního internetového regulátora Rod Beckstrom označil toto rozšíření možností webu za historické. Dnešní den je, jak řekl, vyvrcholením několikaleté práce mnoha expertů. Některé nelatinské znaky už mohly být v internetových adresách dříve, ale národní koncovka (u nás CZ) musela být bez výjimky složena ze znaků standardní latinky.

Nově využívané znaky by mohly způsobit problémy se zobrazením stránky na některých počítačích. To by se ale podle Icann mělo vyřešit jednoduše - stažením nových fontů. „Tento problém se často vyřeší pouhým dodatečným stažením jazykových balíčků nebo nainstalováním konkrétního fontu," vysvětluje Beckstrom.

Když Icann poprvé oznámil svůj úmysl rozšířit možnost skládání URL adres o nelatinské znaky, hovořilo se o největší změně, od té doby, co byl internet vynalezen. Mělo by to totiž tuto síť zpřístupnit ještě více lidem.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy