Hypotéky se řítí dolů. Obama bude muset znovu platit

hp
7. 11. 2009 11:30
Společně s bankou Fannie Mae prodělaly za tři měsíce téměř 25 miliard dolarů
Hypoteční banka Freddie Mac oznámila ztrátu 5 miliard dolarů.
Hypoteční banka Freddie Mac oznámila ztrátu 5 miliard dolarů. | Foto: Reuters

New York - Tam, kde začala největší světová finanční krize od 30. let minulého století, se začínají znovu objevovat zásadní potíže. Americká hypoteční banka Freddie Mac oznámila, že za třetí čtvrtletí roku prodělala v přepočtu 86,5 miliardy korun a že žádá o finanční výpomoc stát.

Přitom banka ještě v letošnímu druhému čtvrtletí hlásila naopak výdělek 768 milionů dolarů.

Právě Freddie Mac spolu s Fannie May, dalším obřím hypotéčním ústavem, odstartovaly v minulém roce velkou krizi. Vláda v USA do nich nalila miliardy dolarů v obavách z mnohem horších důsledků, než kdyby je nechala padnout. Pak stejný postup opakovala u některých pojišťoven a bank. 

Ta situace se nyní vrací. Když Freddie Mac do částky, kterou od červenec do září prodělala, zahrne i dividendy u preferovaných akcií, které od ní v minulých měsících odkoupila Obamova vláda, dojde k celkové sumě 6,3 miliardy dolarů. Podle vedení firmy tak bude třeba, aby jí stát v hypoteční recesi finančně opět vypomohl.

Banka Freddie Mac patří ve Spojených státech mezi největší poskytovatele hypotečních úvěrů. Společně s agenturou Fannie Mae vlastní skoro polovinu hypoték, které byly na území Spojených států uzavřeny.

Fannie Mae poté, co před několika dny ohlásila ztrátu ve třetím čtvrtletím 19,76 miliardy dolarů, požádala americkou vládu o záchranou půjčku ve výši 15 miliard dolarů.

Vláda, která se v září loňského roku rozhodla tento hypoteční ústav převzít, do ní už od té doby investovala kolem 61 miliard dolarů. Fannie Mae ovšem uvedla, že bez státní pomoci nepřežije, neboť předpokládá, že se její finanční ztráta bude prohlubovat ještě během celého příštího roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy