Hrozí americká cla na automobily? Ministerstvo poslalo Trumpovi své doporučení

ČTK ČTK
18. 2. 2019 6:40
Americké ministerstvo obchodu poslalo v neděli prezidentovi Donaldu Trumpovi vyjádření, zda dovoz automobilů a automobilových součástek do země představuje riziko pro národní bezpečnost. Obsah svého stanoviska ale sdělit odmítlo. Pokud by úřad shledal, že import aut představuje riziko pro národní bezpečnost, mohl by navrhnout i zavedení cel na toto zboží.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Ministerstvo se vyjádřilo k nechvalně známému paragrafu 232 obchodního zákona z roku 1962, který umožňuje prezidentovi omezit dovozy a uvalit neomezená cla, pokud je ohrožena národní bezpečnost. Trump loni v květnu uvedl, že zvažuje clo 25 procent na dovoz aut, což by se velmi dotklo evropských automobilek.

Prezident má nyní 90 dní, aby se mohl rozhodnout, zda bude jednat podle zaslaných doporučení. Podle agentury Reuters mají lidé z automobilového průmyslu za to, že ministerské stanovisko doporučení nějakého typu cla obsahuje.

Podle agentury Reuters nyní autoprůmysl spustí masivní kampaň proti zavedení cel. Velké automobilky již loni oznámily, že clo ve výši 25 procent na dovoz aut a součástek by zvýšilo ceny automobilů v USA ročně o 83 miliard dolarů (1,9 bilionu korun) a způsobilo by ztrátu stovek tisíců pracovních míst.

Případné zavedení cel na dovoz aut do USA kritizují i zahraniční vlády. Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlásila, že ji děsí, že by evropská auta měla být Spojenými státy vnímána jako ohrožení jejich národní bezpečnosti.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 46 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy