HP vstupuje do světa smartphonů, koupil průkopníka Palm

Veronika Skálová Veronika Skálová
29. 4. 2010 10:16
Někteří odborníci považují investici 1,2 miliardy dolarů za vyhozerné peníze.
iPhone je asi nejpopulárnějším smartphonem současnosti.
iPhone je asi nejpopulárnějším smartphonem současnosti. | Foto: Reuters

San Francisco - Jednička na světovém trhu s počítači, skupina Hewlett Packard, rozšiřuje své působení i do oblasti "chytrých telefonů" takzvaných smartphonů. HP oznámil, že převezme ztrátového výrobce smartphonů Palm za 1,2 miliardy dolarů.

Palm byl na trhu s PDA a smartphony kdysi průkopníkem, ale v posledních letech mu došel dech a předstihli jej jeho následovníci jako Blackberry nebo iPhone. To je zvlášť silná ironie vzhledem k tomu, že v čele Palm stojí Jon Rubinstein, který u Apple vyvinul populární přehrávač iPod.

 

Palm byl naposledy v zisku v půli roku 2007, od té doby se nevymanil z červených čísel. Jak informovala agentura Reuters, analytici se shodují, že HP má na investice do Palmu dostatečné zdroje.

Zatím se zaměří na boj s Nokii a Motorolou

Přestože se mu nejspíš hned tak nepodaří dostihnout velké hráče na trhu se stále populárnějšími smartphony, bude nepochybně tlačit například na Nokii a Motorolu.

Někteří odborníci oslovení agenturou Reuters jsou však ohledně koupi Palmu skeptičtí. "Pokud chce HP hrát na poli mobilních telefonů světovou roli, utratit 1,2 miliardy za Palm není to pravé. Mimo Spojené státy nemá Palm žádné jméno ani distribuční síť," zhodnotil John Strand, ředitel Strand Consulting.

Palm se podle něj osm let snažil změnit pole působnosti z PDA na mobilní telefony, ale bez úspěchu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy