Honda očekává kvůli zemětřesení propad zisku o 60 %

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
14. 6. 2011 9:34
Provozní zisk čeká Honda o 65 procent nižší, čistý zisk o 63 procent
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Tokio - Propad provozního zisku o 65 procent očekává v letošním fiskálním roce japonská automobilka Honda kvůli březnovému zemětřesení.

Přerušení výroby po katastrofě srazí podle dnešního vyjádření společnosti provozní zisk na 200 miliard jenů, tedy asi 41,6 miliard korun.

Očekávaný zisk výrazně zaostává za odhady analytiků. Ti v anketě agentury Reuters po zemětřesení očekávali za rok do konce března 2012 zisk 407,2 miliardy jenů.

Čistý zisk se má snížit o 63 procent na 195 miliard jenů. Čistý zisk zahrnuje i operace firmy v Číně a počítá s průměrným směnným kurzem k dolaru 80 jenů a k euru 110 jenů. Loni čistý zisk automobilky činil 534 miliard jenů.

Honda, podobně jako další japonské automobilky, zveřejnila svůj celoroční výhled o měsíc později, než bývá obvyklé. Důvodem byla nejistá situace v zemi, kdy automobilka sama nevěděla, kdy se jí podaří obnovit výrobu.

Koncem dubna firma uvedla, že za leden až březen její provozní zisk klesl o 52 procent, když v druhé polovině března se její výroba téměř zastavila, napsaly agentury AP a Reuters.


 

Právě se děje

Další zprávy