Home Credit loni snížil ztrátu o půl miliardy korun. Investice na asijském trhu se vyplatily

ČTK ČTK
11. 3. 2016 7:59
Na necelých 42 milionů eur se podařilo společnosti Home Credit snížit ztrátu. O rok dříve ztrácela o dvacet milionů eur více. Skupina, která je součástí skupiny PPF a poskytuje spotřebitelské úvěry, roste v Asii, naopak klesá v Rusku. Home Credit otočil trend hospodaření díky razantní restrukturalizací byznysu v Rusku v reakci na tamní makroekonomické nejistoty a pokračujícím investicím na trzích s rychle rostoucí spotřebou v Asii.
Skupina pokračuje v investicích na asijských trzích s rychle rostoucí spotřebou. (Ilustrační foto)
Skupina pokračuje v investicích na asijských trzích s rychle rostoucí spotřebou. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Skupina Home Credit v roce 2015 snížila ztrátu na 41,6 milionu eur (1,12 miliardy Kč), když o rok dříve vykázala ztrátu 60 milionů eur (1,62 miliardy Kč). Ve druhém pololetí už skupina vykázala zisk 48,8 milionu eur (1,32 miliardy Kč). Dále roste v Asii, naopak klesá v Rusku. Oznámila to firma, která je součástí skupiny PPFa poskytuje spotřebitelské úvěry ve střední a východní Evropě a Asii.

Skupina otočila trend hospodaření podle mluvčího Milana Tománka díky razantní restrukturalizaci byznysu v Rusku v reakci na tamní makroekonomické nejistoty a pokračujícím investicím na trzích s rychle rostoucí spotřebou v Asii. Obrat podpořila silným výkonem v Číně, solidním růstem ve Vietnamu a stabilním hospodařením v Česku.

"Byznys v Rusku jsme stabilizovali, úspěšně a rychle se rozvíjíme v Asii. Ta je příkladem, že umíme včas rozpoznat nové příležitosti a využívat jich. Jsme dostatečně silní, abychom současně investovali na čtyřech velkých asijských trzích do rozsáhlého rozvoje našeho byznysu, což nám dává ty nejlepší základy pro budoucnost," komentoval výsledky generální ředitel skupiny Jiří Šmejc.

V Rusku postupovat maximálně opatrně

V roce 2015 Home Credit poskytl spotřebitelské úvěry za 6,558 miliardy eur (177,4 miliardy Kč), tedy o 3,4 procenta méně než rok předtím. Objem nových peněz poskytnutých klientům v Číně se obdobně jako rok předtím meziročně téměř zdvojnásobil. Podíl Asie jako celku na nově poskytnutých úvěrech stoupl na 56,2 procenta. Makroekonomická situace v Rusku zůstává velmi složitá a skupina tam bude nadále postupovat maximálně obezřetně.

Provozní výnosy skupiny se snížily o 16,9 procenta na 1,619 miliardy eur (43,8 miliardy Kč) vlivem konzervativnějšího přístupu k úvěrování v Rusku. Provozní náklady se meziročně zvýšily o 1,7 procenta na 887 milionů eur (24 miliard Kč).

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii, Vietnamu a rozvíjí aktivity na Filipínách.

Majoritním vlastníkem (88,6 procenta) je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem PPF je podnikatel Petr Kellner. Minoritním akcionářem Home Creditu (11,4 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Šmejcem.

 

Právě se děje

Další zprávy