Gruzínský konflikt vyděsil investory v Rusku

alt, Reuters
11. 8. 2008 16:02
V pondělí akcie nahradily část propadu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva- Násilí v Gruzii se odráží i na burzách: ruské akcie spadly nejníže od roku 2006 a investoři napjatě sledují vývoj konfliktu.

Během dneška se akcie vrátily k růstu po výroku prezidenta Dmitrije Medveděva, že ruská armáda dokončila "významnou" část operací v Jižní Osetii a ovládla hlavní město Cchinvali.

Nejvíce rostly cenné papíry největší ruské banky Sberbank a plynárenského obra Gazprom.

Dolarový index RTS v 18 hodin moskevského času posiloval o 1,18 procenta. V pátek ztratil 6,5 procenta, prudce klesal i dnes před Medveděvovým výrokem.

Oslabení částečně obrátil i kurs rublu. Centrální banka jej totiž udržuje zavěšený na dolar a euro a proti přílišnému poklesu intervenovala.

Ruský trh je pod tlakem

"Myslím, že dokud se nepohneme k nějakému řešení, dokud budou ruské síly útočit a bombardovat na území Gruzie, tlak na ruské trhy bude pokračovat," řekl agentuře Reuters Lars Christensen, hlavní analytik rozvíjejících se trhů u Danske Bank.

"Ruský trh byl v posledních týdnech přehnaně trestán," doplnil pro Bloomberg Vladimir Savov, moskevský analytik Credit Suisse.

K několikatýdennímu výprodeji přispělo nejen zostřování napětí v Gruzii, ale i spory mezi firmou BP a jejími ruskými partnery a také útok premiéra Vladimira Putina na těžební společnost Mechel.

Index RTS od začátku roku ztratil asi čtvrtinu hodnoty. V pondělí ráno tak ruské akcie byly nejlevnější od roku 2006.

Kvůli konfliktu v Gruzii ztrácela na hodnotě i největší banka v zemi, Bank of Georgia. V pátek na burze v Londýně ztratila čtvrtinu hodnoty. Ratingové agentury navíc zemi snížily hodnocení.

Čtete dále:
Gruzie: Země G7 vyzvaly Rusko k uzavření míru

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy