Gruzínský konflikt vyděsil investory v Rusku

alt, Reuters
11. 8. 2008 16:02
V pondělí akcie nahradily část propadu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva- Násilí v Gruzii se odráží i na burzách: ruské akcie spadly nejníže od roku 2006 a investoři napjatě sledují vývoj konfliktu.

Během dneška se akcie vrátily k růstu po výroku prezidenta Dmitrije Medveděva, že ruská armáda dokončila "významnou" část operací v Jižní Osetii a ovládla hlavní město Cchinvali.

Nejvíce rostly cenné papíry největší ruské banky Sberbank a plynárenského obra Gazprom.

Dolarový index RTS v 18 hodin moskevského času posiloval o 1,18 procenta. V pátek ztratil 6,5 procenta, prudce klesal i dnes před Medveděvovým výrokem.

Oslabení částečně obrátil i kurs rublu. Centrální banka jej totiž udržuje zavěšený na dolar a euro a proti přílišnému poklesu intervenovala.

Ruský trh je pod tlakem

"Myslím, že dokud se nepohneme k nějakému řešení, dokud budou ruské síly útočit a bombardovat na území Gruzie, tlak na ruské trhy bude pokračovat," řekl agentuře Reuters Lars Christensen, hlavní analytik rozvíjejících se trhů u Danske Bank.

"Ruský trh byl v posledních týdnech přehnaně trestán," doplnil pro Bloomberg Vladimir Savov, moskevský analytik Credit Suisse.

K několikatýdennímu výprodeji přispělo nejen zostřování napětí v Gruzii, ale i spory mezi firmou BP a jejími ruskými partnery a také útok premiéra Vladimira Putina na těžební společnost Mechel.

Index RTS od začátku roku ztratil asi čtvrtinu hodnoty. V pondělí ráno tak ruské akcie byly nejlevnější od roku 2006.

Kvůli konfliktu v Gruzii ztrácela na hodnotě i největší banka v zemi, Bank of Georgia. V pátek na burze v Londýně ztratila čtvrtinu hodnoty. Ratingové agentury navíc zemi snížily hodnocení.

Čtete dále:
Gruzie: Země G7 vyzvaly Rusko k uzavření míru

 

Právě se děje

před 15 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy