Gazprom hrozí krizí z roku 2009, Ukrajina neuhradila plyn

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 3. 2014 16:55
Ukrajina měla zaplatit za únorový odběr podle ruské firmy do dnešního dne. Celkový dluh se prý šplhá ke dvěma miliardám dolarů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Moskva - Ukrajina podle ruského monopolního vývozce plynu Gazprom nedodržela dnešní termín, do kdy měla zaplatit za únorové dodávky zemního plynu.

Generální ředitel Gazpromu Alexej Miller podle agentury Reuters řekl, že celkové nedoplatky Ukrajiny za ruský zemní plyn dosahují 1,89 miliardy dolarů (38,6 miliardy Kč).

"Dnešní den, 7. března, byl termínem úhrady za dodávky plynu na Ukrajinu (uskutečněné) v únoru. Gazprom úhradu tohoto dluhu neobdržel," sdělil podle Reuters Miller, který již dříve sdělil, že dlužná částka za únorovou dodávku dosahuje 440 milionů dolarů (8,67 miliardy Kč).

"Buď Ukrajina svůj dluh vyrovná a zaplatí za současné dodávky, nebo je tu nebezpečí návratu k situaci z počátku roku 2009," sdělil dnes také šéf ruského podniku.

Gazprom na začátku roku 2009 zastavil dodávky plynu na Ukrajinu, což mělo tehdy v zimních měsících za výsledek omezení dodávek ruského plynu do Evropy.

Gazprom také sdělil, že krize na Ukrajině se vývozu ruského plynu do Evropy nedotkla. Dodávky jsou prý "bezproblémové".

Evropa dovozem ruského plynu pokrývá zhruba čtvrtinu své poptávky po této strategické surovině. Gazprom přes Ukrajinu přepravuje asi polovinu svého plynu, který je určen pro Evropu.

 

Právě se děje

Další zprávy