Füle: EU může zakázat dovoz z pracovních táborů z Číny

Karel Toman
26. 9. 2010 15:09
Český eurokomisař připustil, že pozitivní dialog s Čínou narazil na své meze
Čína popravy 1
Čína popravy 1 | Foto: Reuters

Štrasburk - Zákaz dovozu zboží vyrobeného v čínských pracovních táborech navrhne Evropská unie na blížícím se summitu EU a Číny, který začne 6. října.

Český eurokomisař Štefan Füle to připustil při čtvrtečním slyšení v Evropském parlamentu, kde se podle serveru EUobserver dostal v daném tématu pod tlak.

K nic netušícím spotřebitelům na evropských trzích se totiž podle několika europoslanců dostávají výrobky z Čínskou komunistickou vládou provozovaných pracovních táborů zvaných Lao-kaj.

Německý poslanec Daniel Caspary označil podobné zboží za "krví potřísněné" a vyzval Evropskou komisi, aby jeho přísun zastavila

V táborech končí i odpůrci režimu

Füle na to podle EUobserveru reagoval tím, že komise toto téma opakovaně nadnesla a vyvíjela tlak diplomatickými kanály.

"Komise plně souhlasí s Evropským parlamentem, že systém táborů Lao-kaj je zcela neslučitelný s univerzálně přijímaným pojmem lidských práv," řekl. Podle něj je ale velmi obtížné zjistit, jaké zboží vlastně z táborů pochází.

V Číně je táborů Lao-kaj kolem pěti set a podle hongkongské nevládní organizace China Labour Bulletin v nich žije na 400 tisíc vězňů.

Většina z nich jsou pachatelé méně závažných trestných činů. Peking ale podle lidskoprávních organizací do těchto táborů mezi zloděje, drogově závislé, pasáky a prostitutky stále běžně umisťuje také odpůrce režimu.

Füle: Pozitivní dialog narazil na své meze

Český eurokomisař Štefan Füle
Český eurokomisař Štefan Füle | Foto: Ludvík Hradilek

Zavřeni v nich bývají až na čtyři roky a jsou nuceni pracovat v často otřesných podmínkách.

Poslanci na eurokomisaře pro rozšíření Füleho zatlačili před blížícím se summitem EU - Čína plánovaným na 6. října.

Unie podle Füleho upřednostňuje "pozitivní dialog" raději než přímý zákaz. Naznačil ale, že se to může změnit.

"Musíme si připustit, že tento přístup má své meze a že zatím v čínské politice nepřinesl patrnou změnu," řekl. "Komise je otevřena možnosti zvážit plošné opatření zakazující dovoz zboží vyrobeného za použití práce vězňů kvůli porušení základních lidských práv," dodal.

Evropští úředníci EUobserveru mimo záznam potvrdili, že se zákaz připravuje a že si chtějí vzít na pomoc i pravidla Světové obchodní organizace (WTO).

Kritika zní už i Číny

"Posledních deset až patnáct let přijalo přísná pravidla proti tomuto zboží několik zemí," řekla ředitelka asijské sekce lidkoprávní organizace Human Right Watch. Jednou z nich jsou Spojené státy.

Hlasy pro zavření pracovních táborů už ale zaznívají i z vysokých míst samotné Číny.

Poradce tamní vlády Jü Ťien-žung v červenci prohlásil, že Čína by měla "jít s dobou" a pracovní tábory zavřít.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy