Francie připustila, že možná zavře jaderné elektrárny

Tereza Holanová Tereza Holanová
8. 7. 2011 17:17
Francie naznačila možnost, že se do roku 2050 kompletně vzdá jádra.
JE Doel má čtyři reaktory vybudované v rozmezí let 1969 až 1985, kdy byl do provozu uveden poslední z nich.
JE Doel má čtyři reaktory vybudované v rozmezí let 1969 až 1985, kdy byl do provozu uveden poslední z nich. | Foto: Reuters

Paříž - Francie naznačila, že by se během několika desítek let mohla nadobro vzdát jádra. Pokud se tak stane, ztratí Česko klíčového spojence.

Že by se země mohla úplně odklonit od jaderné energie, uvedl v pátek francouzský ministr energetiky Eric Besson. Ten v rádiu Europe 1 představil analýzu zdrojů, ze kterých bude země získávat energii v roce 2050.

Studie zahrnuje doposud prosazované rozhodnutí snížit podíl jádra ze 74 % na 50 %, ale i krajní scénář, že Francie přestane využívat atomovou energii nadobro.

„Všechny naše možnosti prostudujeme objektivně a transparentně, včetně scénáře odklonu od jádra," uvedl Besson podle agentury Reuters.

Ministr zároveň zdůraznil, že osobně je pro to, aby Francie u nukleární energie zůstala a aby se jádro v budoucnu na polovině energetického mixu podílelo.

Evropa se k jádru otáčí zády

Francie doposud představovala silnou protiváhu Německa, které se v návaznosti na přírodní katastrofu v Japonsku rozhodlo všechny reaktory do roku 2022 uzavřít.

Silnou podporu jádru, kterou ve Francii vyjadřují především pravicoví politici, však mohou narušit občanské protesty. Podle červnových průzkumů jsou tři čtvrtiny respondentů pro odstavení všech atomových elektráren.

Francouzský postoj je přitom důležitý právě pro Česko nebo Baltské státy, které jako jedny z mála členů Evropské unie s výstavbou dalších reaktorů a větším využíváním jádra počítají i do budoucna.

Lze přitom předpokládat, že ze strany EU se této strategii výrazné podpory nedostane, zvláště budou-li její největší státy proti jádru.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 38 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy