Firma zapletená do kauzy Gripenů vydělala na Iráku

dkl, aju, BBC
9. 8. 2007 11:25
Válka pomohla BAE k miliardovým ziskům
Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Nákup vojenského vybavení pro britské a americké vojáky v Iráku dopomohl firmě BAE Systems k zisku před zdaněním 657 milionů liber, což je v přepočtu asi 27,5 miliardy korun.

Největší britská armádní společnost tak vykázala dvakrát lepší výsledek než loni.

BAE uvádí, že "vysoké tempo" vojenských operací USA a Velké Británie stojí za nárůstem poptávky po pozemních systémech podpory ozbrojených složek.

Jinými slovy, že díky válce v Iráku firma zažívá nebývalý rozkvět. BAE, která čelí vyšetřováním kvůli korupci, zároveň zvýšila své tržby o deset procent.

Přitom samotný byznys vybavení pro pozemní jednotky, do kterého se počítá vše od tanků po munici, vzrostl o 43 procenta.

Foto: sh
  • FAKTA: VŠE O KAUZE GRIPEN
    Může to být jedna z největších polistopadových afér. Objevily se indície, které ukazují na korupci doprovázející prodej gripenů.

Úplatky ve velkém

Společnost BAE je dvacetiprocentním vlastníkem firmy Saab, která stojí za pronájmem letadel Gripen české armádě. I v tomto případě existují indicie, které naznačují, že zbrojní firmy nezískaly zakázku zcela poctivě.

BAE je v současnosti obviněna z uplácení při zbrojních zakázkách v Saudské Arábii. Firma ale vše popírá.

Zatímco vyšetřování ve Velké Británii bylo zastaveno s odůvodněním, že případ by mohl ohrozit národní bezpečnost, americké úřady se jím stále zabývají a chystají vlastní žalobu.

Britští zbrojaři se totiž na území USA velmi rozmáhají. Minulý měsíc za 2,2 miliardy dolarů koupili americkou firmu Amor Holdings.

Ta patří k předním výrobcům obrněných aut, kterých plánuje Pentagon nakoupit tisíce kvůli operacím v Iráku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy