Finále obřího krachu se blíží, Lehman vyplatí věřitele

Ekonomika Ekonomika
15. 4. 2010 12:51
USA začínají psát tečku za největším bankrotem v dějinách, který spustil krizi
Foto: Reuters

New York - Lehman Brothers se chystá udělat tečku za svým krachem. Soudu předložil plán, jak svým věřitelům splatit část z celkem bilionu dolarů, o které přišli krachem finančního obra v září 2008.

Jde tak o první návrh na řešení největšího bankrotu v historii Spojených států.

Ze zprávy, kterou soudu holding Lehman Brothers předložil, vyplývá že jeho nepojištění věřitelé dostanou zpět mezi 15 a 27 procenty svých pohledávek. Ti pojištění by měli získat vše.

Lehman zavírá krám

Suma v miliardách dolarů určená na vyrovnání s věřiteli a oblast z portfolia holdingu, kde ji chce Lehman Brothers získat

  • 8,8 - derivátové kontrakty
  • 5,4 - kontrakty v prodlení
  • 11 - reality, hlavně bytové komplexy Archstone
  • 7,2 - úvěry
  • 9,6 - vklady z "private equity"
  • 2 - podíly v bankách Aurora a Woodlands

(Zdroj: Reuters)

 

Nepojištění věřitelé mateřské společnosti mají podle navrženého plánu dostat 14,7 % až 26,8 % svých vkladů v závislosti na tom, která část holdingu jejich majetek spravovala, píše agentura Reuters. Lehman podle agentury počítá s tím, že mezi věřitele rozdělí kolem 44 miliard dolarů (viz box).

Hrobník jménem LAMCO

Podle návrhu Lehman Brothers z minulého měsíce má také vzniknout společnost LAMCO, která bude mít za úkol ukončit správu zbývajících aktiv a operací padlého finančního domu. Podle Reuters teď LAMCO hledá strategického partnera a čeká na svolení při dnešním slyšení soudu na newyorském Manhattanu.

Pokud soud plány Lehman Brothers schválí, bude o nich krátce na to hlasovat věřitelský výbor. Pokud ne, „spadnou" všichni jeho poškození klienti do jedné množiny a ti nepojištění dostanou asi jen sedm procent svého majetku.


 

Právě se děje

před 4 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy