Fernet a Tuzemák míří na burzu. Stock nabídne své akcie

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
22. 10. 2013 13:43
Akcie Stock Spirits vstupují na burzu v ceně 2,35 libry.
Reklama na Fernet.
Reklama na Fernet. | Foto: Stock

Londýn/Praha - Na londýnské burze začalo obchodování s akciemi společnosti Stock Spirtis, jejíž součástí je i český výrobce lihovin Stock Plzeň-Božkov.

Startovní cenu akcie stanovila společnost na 2,35 libry (asi 71,40 korun), což ohodnotilo celý podnik na 470 milionů liber (zhruba 14,3 miliardy korun). Během prvního dne obchodování ale zatím akcie ztratila 4,3 procenta, trh tedy hodnotí firmu méně než vlastník.

Majoritní akcionář firmy, americký investiční fond Oaktree Capital Management, a současné vedení podniku prodali ve Stock Spirits 55 procent svých akcií. Celkem tak z prodeje získali 206,5 milionu liber, čímž podíl Oaktree klesl na 38,3 procenta. Firma získala i 52 milionů liber z prodeje nových akcií. Peníze použije na snížení dluhu, uvádí agentura Reuters.

Od středy i v Praze

S novou emisí akcií Stock Spirits začne ve středu obchodovat také Burza cenných papírů Praha, a to na neregulovaném trhu Start. Akcie zahájí obchodování na ceně, která bude stanovena na základě závěrečné ceny prvního obchodního dne na londýnské burze. Od letošního 23. prosince bude emise v rámci pravidelné aktualizace rovněž zařazena do báze indexu PX.

Pražská burza emisi uvádí na neregulovaný trh, neboť legislativa platná v EU prakticky neumožňuje takzvaný "listing" společnosti na regulovaný trh bez vědomí emitenta. Emisi bude možné převést na regulovaný trh až po uplynutí lhůty 18 měsíců.

"Stock Spirits jsme se rozhodli obchodovat na pražské burze, protože mezi lokálními investory je po emisi poptávka a (investoři) chtějí mít možnost obchodovat ji v korunách. Snažili jsme se najít způsob, jak obchodování lokálním investorům zprostředkovat i za cenu toho, že nebude od prvního dne obchodována v rámci regulovaného trhu, ale pouze na trhu neregulovaném," uvedl generální ředitel pražské burzy Petr Koblic.

Největší výrobce značkového alkoholu v regionu

Skupina Stock Spirits je největším výrobcem značkových alkoholických nápojů ve střední a východní Evropě a největším producentem vodky v Polsku a České republice. Byla založena v roce 2007 s podporou investiční skupiny Oaktree Capital Management. Vlastní celkem 25 značek, mezi jinými Fernet Stock, Stock 84, Keglevich, Wódka Žolondkowa Gorzka, Orzel, Limoncè anebo GranGala. Firma je zároveň distributorem široké škály značek jiných producentů.

V České republice Stock vévodí všem čtyřem rozhodujícím segmentům na trhu, a to hořkým a bylinným lihovinám, tuzemákům a rumům, vodkám i likérům (řada Božkov). Díky akvizici slovenské společnosti Imperator loni v prosinci si likérka výrazně posílila pozici na Slovensku, kde se stala druhou nejsilnější firmou v oboru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy