Fenomenální Facebook postupně skupují Rusové

Ekonomika Ekonomika
2. 10. 2009 10:00
Ruská společnost nakupuje akcie od zaměstnanců sociální sítě
Facebook je stále populárnější.
Facebook je stále populárnější. | Foto: Repro Aktuálně.cz

San Francisco - Akcii po akcii začala ruská investiční společnost Digital Sky Technologies skupovat nejpopulárnější internetovou sociální síť Facebook. Dvě transakce už se Rusům podařilo uskutečnit, další mají rozjednanou.

Zjistila to agentura Reuters od dvou lidí zasvěcených do těchto obchodů, kteří však promluvili pouze pod podmínkou anonymity.

Akcie nakupuje ruská společnost přímo od zaměstnanců i bývalých zaměstnanců Facebooku. "Jejich nabídka byla: dokoupíme vše, co máte," řekl Reuters akcionář, který DST svůj podíl ve firmě prodal. Společnost nabídla 14,77 dolaru za akcii, což je stejná cena, za jakou nakoupila DST akcie už v červenci.

V květnu navíc firma Digital Sky Technologies investovala 200 milionů dolarů do prioritních akcií Facebooku. Nyní tak vlastní už 3,5 procenta akcií. A další nákup mají Rusové údajně rozjednaný.

"Jde o akcie v hodnotě až 100 milionů dolarů, ale obchod ještě není dokončen," řekl agentuře druhý zdroj.

Sociální síť Facebook vznikla na studentských kolejích Harvardovy univerzity před pěti lety. V září narostl počet jejích uživatelů na 300 milionů. Za poslední rok se tak tento počet zvýšil na trojnásobek.

Mezi investory Facebooku patří i gigant Microsoft a síť je považována za horkého kandidáta na počáteční veřejnou nabídku akcií. Podle generálního ředitele společnosti Marka Zuckerberga však nebudou akcie veřejně obchodovatelné ještě několik let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy