Fed: Ekonomika USA znovu ochabuje, svět už to cítí

ČTK ČTK
8. 9. 2010 22:55
Americká centrální banka ve studii píše, že místo oživení zažívá ekonomika útlum
Ben Bernanke, šéf Fed: Prognóza není dobrá.
Ben Bernanke, šéf Fed: Prognóza není dobrá. | Foto: Reuters

Washington - Americká ekonomika během léta ztrácela sílu a šířily se v ní známky útlumu. Zpomalování růstu se za posledních šest týdnů do konce srpna rozšířilo zejména na další oblasti východního pobřeží.

Uvedla to ve středu americká centrální banka (Fed) v situační zprávě s názvem Béžová kniha. Ta opět potvrdila, že největší ekonomika světa v létě namísto vládou slibovaného oživení spíše dál upadala.

Zatímco ve zprávě z konce července Fed konstatoval, že oslabení růstu hlásí z celkem 12 měnových distriktů jen Atlanta a Chicago, nyní k nim přibyly další tři - New York, Filadelfie a Richmond.

 Dalších pět oblastí zaznamenalo na základě dílčích zjištění poboček regionálních Federálních rezervních bank pokračování mírného růstu. Zprávy ze dvou distriktů - Bostonu a Clevelandu - mluvily o zlepšení vývoje.

Inflační tlaky v podobě růst cen a mezd byly podle Fedu utlumené a o volná místa soutěžily velké počty uchazečů. Spotřební výdaje se podle všeho zvyšují, spotřebitelé se však omezují na nezbytné nákupy, uvedla zpráva.

Další propad po jarním ukončení vládní podpory nákupů domů vykazuje krizí těžce zasažený trh bydlení.

Podle statistických údajů se růst největší ekonomiky světa, která se před rokem vymanila z hluboké recese, zřetelně zpomaluje od počátku roku. Ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt stoupl v celoročním přepočtu jen o 1,6 procenta po tempu 3,7 procenta v prvních třech měsících a 5,6 procenta na konci loňského roku. Velmi špatně je na tom zejména politicky důležitý trh práce, kde už řadu měsíců klesají počty pracovních míst a míra nezaměstnanosti byla minulý měsíc na 9,6 procenta.

Stále slabší ekonomika a rostoucí nezaměstnanost ostře kontrastují s vizí "léta oživení", které v polovině června Američanům slíbil prezident Barack Obama. Jeho vláda nyní, dva měsíce před volbami do Kongresu, chystá nový podpůrný balík, kterým chce oživit ekonomiku již poněkolikáté dalšími státními výdaji a dočasnými úlevami na daních, tedy postupy, které se podle řady ekonomů průkazně neosvědčily.

 

Právě se děje

Další zprávy