Evropská komise se postavila proti "parafínové mafii"

Ekonomika Ekonomika
1. 10. 2008 12:04
Petrochemické společnosti dostaly vysoké pokuty

Brusel - Evropská komise udělila pokutu ve výši 676 milionů eur (16,6 miliardy korun) devíti petrochemických společnostem. Důvodem jsou údajné kartelové dohody.

Společnosti se podle zjištění Evropské komise měly domlouvat na výši cen a rozdělovaly si trh s tuhým parafínem.

Kauza se netýká žádné z českých firem. Na seznamu potrestaných jsou společnosti ENI, Exxon Mobil, Hansen & Rosenthal, Tudapetrol, MOL, Repsol, RWE a Total, potvrdila Evropská komise.

"V Evropě asi neexistuje domácnost, která by nekupovala výrobky parafínové mafie," dodala eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

Nejvyšší pokutu dostala společnost Sasol, která musí zaplatit více než 318 milionů euro. Bez trestu naopak vyvázl petrochemický gigant Shell, který na podvodné jednání ostatních firem upozornil.

Celkově jde o čtvrtou nejvyšší pokutu, kterou evropské regulační úřady za dobu své působnosti udělily.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Policista v Texasu zastřelil černošku skrze okno její ložnice, cítil se ohrožený

V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu hlídku uprostřed noci přivolali znepokojení sousedé kvůli otevřeným vchodovým dveřím. Strážce zákona vystřelil, když při obcházení domu zahlédl v okně ložnice lidskou postavu. Podle prohlášení místní policie se cítil v ohrožení.

K domu Atatiany Jeffersonové policejní hlídka dorazila kolem půl třetí ráno tamního času v noci na sobotu, uvádí zpravodajský web BBC. Video z kamery umístěné na uniformě strážníka ukazuje, jak dvojice policistů nejdříve kontroluje vchodové dveře a následně za svitu baterek míří podél obvodu stavení. V jistém momentě se záběr stáčí k oknu ložnice, kde se objevila postava. Policista křičí "Ruce vzhůru! Chci vidět vaše ruce!", načež prakticky okamžitě střílí.

Jeffersonová střelné ráně na místě podlehla. V ložnici s ní v osudném momentě byl ještě osmiletý synovec, kterého podle vyjádření rodiny měla tu noc doma na hlídání. Policie uvedla, že v pokoji se našla zbraň, není však jasné, zda ji Jeffersonová před smrtí držela v ruce.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy