Evropa znovu proti americkým dotacím

Michal Najman
14. 2. 2006 14:44
Washington -  Napětí znovu eskaluje mezi USA a EU. Světová obchodní organizace (WTO) uznala, že Spojené státy nepřerušily nelegální daňové úlevy velkým americkým exportérům.
Peter Mandelson, komisař Evropské komise pro obchod
Peter Mandelson, komisař Evropské komise pro obchod | Foto: Aktuálně.cz

Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson pohrozil uvalením sankcí až ve výši čtyř miliard dolarů ročně na americké zboží, pokud USA nezačnou dodržovat pravidla WTO do tří měsíců. WTO klasifikovalo americké daňové úlevy jako "zakázané".

"EU nebude akceptovat systém daňových výhod, které dávají americkým exportérům nefér výhody," řekl včera Mandelson ve svém prohlášení v Bruselu.

"Obnovení sankcí naruší naše bilaterální ekonomické vztahy. Pochybuji, že kongres bude chtít měnit schválenou legislativu," prohlásil pro agenturu Bloomberg senátor Charles Grassley, předseda senátního finančního výboru.

Tříčlenný soudní senát dnes v Ženevě uznal, že americký kongres ignoroval nařízení WTO o okamžitém zrušení daňových výhod.

Americký kongres se v roce 2004 rozhodl zaměnit 50miliardové pobídky exportérům za 145miliardové daňové úlevy. Tyto úlevy mají skončit v letošním roce. Evropská unie však požaduje okamžité zastavení, jinak hrozí sankcemi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy