Evropa slíbila pomoc Lotyšsku zmítanému krizí

Reuters Reuters
23. 11. 2008 0:10
Lotyšská ekonomika drasticky zpomalila
Banku Parex ovládla lotyšská vláda, hrozila jí insolvence
Banku Parex ovládla lotyšská vláda, hrozila jí insolvence | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise v sobotu oznámila, že je připravena vypomoci Lotyšsku, které se v důsledku celosvětové finanční krize dostalo do vážných potíží.

V prohlášení, které EK vypracovala spolu s Radou EU pro ekonomické otázky, se hovoří o rozsáhlé finanční injekci.

"Brusel je v úzkém kontaktu jak s lotyšskými úřady, tak s Mezinárodním měnový fondem. Společným cílem je koordinovaně reagovat na rostoucí napětí na lotyšských finančních trzích," píše se v prohlášení.

Riga o pomoc požádala ve čtvrtek poté, co ekonomické ukazatele potvrdily recesi. Stát musel převzít kontrolní balík akcií nad druhou největší tamní bankou Parex. Parex zápasil s nedostatkem likvidity.

HDP Lotyšska poklesl ve třetím čtvrtletí 2008 o 4,2 procenta. Přitom ještě loni vzrostl o 10,9%.

Lotyšsko není první zemí unie, která si řekla Bruselu o pomoc. EU už poskytla 6,5 miliardy eur Maďarsku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Starostové shánějí podpisy pro mimořádnou schůzi k suchu. Je zbytečná, tvrdí Brabec

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k otázce sucha a nakládání s vodou, řekl šéf sněmovního klubu Jan Farský. Na schůzi, které podle něj už přislíbili podporu Piráti, by se měly přednostně probrat vládní i opoziční návrhy, které mají boj proti suchu podpořit. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že její strana schůzi podpoří.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) svolání schůze považuje za zbytné, o otázce sucha se podle něj může diskutovat i při debatě například o vodním zákoně.

Farský uvedl, že téma sucha bylo v poslední době odsunuto do pozadí kvůli epidemii koronaviru, ale problém zůstává. "Bohužel vláda k suchu víc mluví, než dělá," řekl. Na programu mimořádné schůze k suchu by podle STAN mělo být osm předpisů, které sucho nějakým způsobem řeší. Jde o vládní zákon, několik předpisů STAN, ale i návrh KSČM, uvedl Farský.

Další zprávy