Evropa si víc došlápne na aerolinie

aju
14. 3. 2007 17:49
Štrasburk - Pokut za nedodržování bezpečnostních standardů by se v budoucnu mohly dočkat aerolinie při letech na evropském kontinentu.

Poslanci Evropského parlamentu dnes totiž v prvním čtení podpořili návrh nařízení, který rozšiřuje pravomoce Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Ta by tak nově mohla například udělit pokutu dopravci, který nedodrží bezpečnostní standardy.

"Souhlas europoslanců znamená podnět k rozšíření role Agentury v procesu zavádění společných a zesílených bezpečnostních norem pro všechny aerolinie provozující svoje lety v Evropě - se sídlem jak v EU tak mimo ni," píše se v tiskové zprávě Europarlamentu.

Nové pravomoci Evropské agentury pro bezpečnost letectví se budou týkat celé oblasti letectví včetně podmínek pro řízení letadla a vydávání, ověřování, omezování a zabavování osvědčení pro operátory. EASA získá rovněž pravomoci ohledně pilotních licencí, které zaručí sjednocení standardů v oblasti znalostí, schopností a jazykových dovedností všech pilotů.

EASA by měla dostat pravomoc udělit pokutu a jiné finanční tresty v případě, že se prokáže, že bezpečnostní normy nebyly dopravci správně implementovány. Evropští poslanci dále žádají o poskytování adekvátní ochrany informátorům, kteří budou podávat zprávy o zneužití nebo nedodržování pravidel. Cílem tohoto požadavku je podpořit hlášení takovýchto událostí a omezit počet případných nehod.

Čeští europoslanci, kteří se účastnili debaty, návrh víceméně podpořili, nicméně uvedli i několik výhrad.

Vladimíru Remkovi, který v Unii reprezentuje KSČM, vadí právě možnost udělování pokut. Dále také poukázal na to, že dokument může mít "nedozírné následky pro konkurenceschopnost výrobců". "Dojde k diskriminaci na trhu, která určitě nepatří k cílům nových předpisů a právních úprav přijímaných parlamentem."

Jeho stranický kolega Jaromír Kohlíček zase upozornil, že chybí výslovné vynětí ultralehkých letadel z pravomoci úřadu.

EASA byla zřízena v roce 2002, aby sloužila při zajišťování vysoké a jednotné úrovně letecké dopravy po celé Evropě. Stanovuje společné normy, dohlíží na jejich dodržování v EU a prosazuje je na světové úrovni. Před jejím vznikem se každý stát řídil vlastní legislativou založenou na základních mezinárodních standardech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy