EU dala pomazánkovému máslu rok

dkl, ČTK
20. 3. 2007 14:58
Brusel - Evropská unie Česku definitivně zatrhla výjimku na pomazánkové máslo. Tuzemští výrobci tak přijdou o "zaběhnutou" značku.
Máslo musí dle EU obsahovat určité množství tuku. To ale pomazánkové máslo nemá. Ilustrační foto
Máslo musí dle EU obsahovat určité množství tuku. To ale pomazánkové máslo nemá. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Do roka a tří měsíců musí podle úředníků z Bruselu výrobci a obchodníci pomazánkové máslo stáhnout z regálů. Tedy minimálně jeho současný název.

Unii se nelíbí, že pomazánkové máslo má příliš nízký obsah tuku a nevyhovuje normám, které stanovují jeho obsah ve výrobcích, které se chtějí "honosit" pojmenováním máslo.

Obchodníci se musí připravit nejen na vymýšlení nového názvu, který by původní co možná nejvíc připomínal, ale i na drahé marketingové kampaně, kterým dají zákazníkům najevo, že jejich výrobek nezmizel, jen se jmenuje jinak.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič neuspěl při jednání o výjimce
Ministr zemědělství Petr Gandalovič neuspěl při jednání o výjimce | Foto: Ludvík Hradilek

Strach o obchod

Pomazánkového másla se totiž ročně v Česku vyrobí asi devět tisíc tun. Tržby za něj se tak mohou pohybovat až u jedné miliardy korun. Jde tedy o slušný byznys a obchodníci se obávají o ztrátu pozic na trhu kvůli přejmenování výrobku.

Dalšími náklady pak může být nové zalistování výrobku u obchodních řetězců, či nově placené bonusy. Tyto náklady se mohou vyšplhat na desítky milionů korun.

Ve hře o budoucí název jsou například varianty "pomazánkové" nebo "mléčná pomazánka".

Marný lobbing

Dnes ještě v Bruselu za výjimku lobboval ministr zemědělství Petr Gandalovič. Po jeho jednání s eurokomisařkou Mariann Fischer-Boelovou ale bylo jasné, že neuspěl.

Boj ale ještě nevzdává Potravinářská komora. Její prezident Jaroslav Camplík již dříve řekl, že jsou připraveni napadnout novelizaci Směrnice EU, která stanovuje výjimky v názvech potravin.

Tato novela je totiž téměř znemožnila, zatímco dřívější úprava byla mnohem benevolentnější. Podle Camplíka tak vytváří nerovné podmínky na trhu a má diskriminační charakter.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy