Estonci zavednou od ledna euro. Budou nadlouho poslední

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
17. 6. 2010 16:02
Estonsko je nejméně zadluženým státem Unie. Jeho rozpočet navíc letos vykáže místo deficitu přebytek.
Estonci si budou od ledna zvykat na počítání v evropské měně.
Estonci si budou od ledna zvykat na počítání v evropské měně. | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - O další a na dlouhou dobu nejspíš poslední stát se od ledna příštího roku rozroste eurozóna. Přijetí Estonska jako sedmnácté země, která eurem nahradí svou vlastní měnu, ve čtvrtek schválili na svém summitu šéfové členské sedmadvacítky.

I přes krizi, která pobaltské země tvrdě drtí, je Estonsko podle ČTK nejméně zadluženým státem Unie. Jeho celkový dluh dosahuje pouze 7 procent hrubého domácího produktu. EU přitom stanovila jako nejvyšší možnou hranici 60 procenta HDP, kterou navíc řada zemí překračuje.

Estonsko nemá problém ani z dodržením maastrichtských kritérií pro přijetí eura. Loňský deficit, který tvořil pouhých 1,7 procenta HDP, by se v letošním roce měl změnit v přebytek. Estonsko s 1,3 milionu obyvatel se po Kypru stane druhou nejmenší zemí eurozóny.

Další rozšiřování měnovou unii v nejbližších letech nečeká. Někdejší zájemci buďto nedokážou vyhovět kritériím nutným pro zavedení eura, nebo své plány rovnou odložili až na dobu, kdy se stabilizuje nejen ekonomika, ale i celá situace kolem eura, které ohrožují zadlužené země eurozóny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy