E.On šetří, chystá se prodat svou distribuční síť

Tereza Holanová Tereza Holanová
3. 10. 2011 15:11
Za prodej distribuční sítě by měla společnost získat až 2,5 miliardy euro
Německo, JE Phillipsburg. Má dva reaktory, první se začal stavět v roce 1970, druhý o sedm let později. Připojeny bylo v roce 1979, resp. v roce 1984.
Německo, JE Phillipsburg. Má dva reaktory, první se začal stavět v roce 1970, druhý o sedm let později. Připojeny bylo v roce 1979, resp. v roce 1984. | Foto: Reuters

Dusseldorf - Německá plynárenská skupina E.On prodává svoji distribuční síť. Rozhodnutí je součástí úsporného plánu, kterým se podnik snaží zaplátovat ztráty, k nimž dojde postupným zavíráním jaderných elektráren v zemi.

Největší energetická společnost v Evropě očekává, že při prodeji sítě Open Grid Europe utrží 2 až 2,5 miliardy euro (49,7 až 62,2 miliardy korun).

Transakci bude mít na starost americká investiční banka Goldman Sachs, k dokončení prodeje by mělo dojít ve druhém čtvrtletí příštího roku. Za jednoho z potenciálních kupců označují Financial Times italskou společnost Enel.

Zástupci E.On ani Goldman Sachs se k plánovanému obchodu prozatím nevyjádřili.

Firma plánuje prodávat a propouštět

Open Grid Europe provozuje jenom v Německu 12 tisíc kilometrů potrubí. Distribuční soustava je součástí dceřiné firmy E.On, skupiny Ruhrgas. Ta je aktuálně největším vývozcem zemního plynu v Německu.

Prodej je součástí úsporného plánu, který představil ředitel podniku Johannes Teyssen. Do konce roku 2013 chce prodat aktiva v celkové hodnotě 15 miliard eur (373 miliard Kč). Součástí balíčku jsou i škrty a propouštění - o práci přijde až 11 tisíc lidí.

Kromě toho má vedení společnosti v úmyslu přesunout pozornost od aktivit v Evropě na rychle rostoucí rozvojové trhy.

Uvedené změny jsou reakcí na současnou protijadernou politiku v Německu, která znamená pro tamní energetické firmy ztráty.

E.On kromě toho, že musí do roku 2022 zavřít šest jaderných reaktorů, nově také platí daň na jadernou elektřinu. Zástupci podniku přitom již dříve uvedli, že v první polovině letošního roku na poplatek vynaložili okolo 1,9 miliardy euro (46 miliard Kč).

 

Právě se děje

před 33 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy