Enkláva na druhou. Lovci geografických kuriozit můžou najít poklad i v nudné poušti

Jan Nevyhoštěný Jan Nevyhoštěný
15. 12. 2019 18:49
Spojené arabské emiráty (SAE) nenabízí turistům zrovna moc zajímavostí, pokud tedy není vaší vášní nakupování v klimatizovaných halách protkaných pohyblivými chodníky či cachtání se v moři u rozlehlých hotelových resortů obehnaných ostnatým drátem. Přesto jde v této díky ropě prudce se rozvíjející zemi najít místa, která jsou jen málokde.

Může jím být třeba Nahva - enkláva na druhou nebo též enkláva v exklávě. Anebo exkláva v enklávě? Záleží z jaké strany emirátsko-ománské hranice se díváte. Pro milovníky geografických kuriozit každopádně může představovat pořádný "zářez" do cestovatelského deníčku.

Ale popořádku. Poměrně hluboko uvnitř emirátského vnitrozemí se před městečkem Madha nachází hraniční čára. Návštěvník je varován, že právě opouští území SAE a usměvavý sultán na billboardech dává spolu se špalírem vlajek jasně najevo, že jsme se ocitli v Ománu. Sultanátu, který se dle mapy jinak nachází pěkných pár desítek kilometrů daleko. 

Jenže v době, kdy se hranice mezi nově vznikajícími blízkovýchodními zeměmi po odchodu Britů rýsovala, hrály roli především feudální vazby mezi místními představiteli. A tak se stařešinové z okolí Madha už ve třicátých letech 20. století, tedy několik desetiletí před nalezením ložisek ropy, rozhodli, že jejich úrodnou půdu bude před nájezdníky lépe ochraňovat sultán, a ne tehdy slabí a rozdrobení emirátští šejkové. 

Příjezd do ománské exklávy Madha je velkolepý.
Příjezd do ománské exklávy Madha je velkolepý. | Foto: Jan Nevyhoštěný

Při vzniku SAE v roce 1971 se tak v území okolo Madhy s rozlohou pouhých 75 km čtverečních a 2000 obyvateli nakreslila nová hranice. Později přibylo malé letiště, silnice obklopené pečlivě udržovanými záhony květin a služebna královské pohraniční stráže.

S Ománem? Nikdy

Jenže s dědictvím starých slibů věrnosti to bylo ještě složitější. Přesně uprostřed území ománské exklávy Madha je pod vrcholky vyprahlých hor několik domů, jejichž obyvatelé se po staletí živili jen lovem horských gazel a pěstováním datlí. Kromě toho ale chodili pro rady k šejkovi hlásícímu se k emirátu Šardžá. Vesnice Nahva se tak stala součástí Emirátů, které si jí po rychlém ropném zbohatnutí náležitě považují.

Pohoří Hadžár se táhne od Hormuzského průlivu přes SAE až hluboko do ománského území. Právně v něm leží enklávy Madha a Nahva, které vypadají na mapě jako chyba.
Pohoří Hadžár se táhne od Hormuzského průlivu přes SAE až hluboko do ománského území. Právně v něm leží enklávy Madha a Nahva, které vypadají na mapě jako chyba. | Foto: Jan Nevyhoštěný

Území, jež by zdatný atlet přehodil kamenem, je tak sice zcela obklopeno ománskou exklávou, ale patří plně pod Emiráty. Vedle starého datlového sadu nedávno vznikla nová Nahva, které dominuje velká škola, vlastní generátorová elektrárna a policejní stanice. Zbytek tvoří prefabrikované řadovky jako z katalogu, vše obaleno do vlajek SAE.  

Podivný relikt kmenového feudalismu se může zdát Evropanům zvyklým žít už nějaký ten pátek v hranicích narýsovaných jen v hlavě úsměvný. Avšak mladíci postávající u zastávky v Madhě to nijak vesele nevidí. Ománské občanství sice bylo pro jejich pradědy výhodnější, oni však kvůli němu už vyrůstají v okolním ropném blahobytu jen jako chudí příbuzní.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy