Enkláva na druhou. Lovci geografických kuriozit můžou najít poklad i v nudné poušti

Jan Nevyhoštěný Jan Nevyhoštěný
15. 12. 2019 18:49
Spojené arabské emiráty (SAE) nenabízí turistům zrovna moc zajímavostí, pokud tedy není vaší vášní nakupování v klimatizovaných halách protkaných pohyblivými chodníky či cachtání se v moři u rozlehlých hotelových resortů obehnaných ostnatým drátem. Přesto jde v této díky ropě prudce se rozvíjející zemi najít místa, která jsou jen málokde.

Může jím být třeba Nahva - enkláva na druhou nebo též enkláva v exklávě. Anebo exkláva v enklávě? Záleží z jaké strany emirátsko-ománské hranice se díváte. Pro milovníky geografických kuriozit každopádně může představovat pořádný "zářez" do cestovatelského deníčku.

Ale popořádku. Poměrně hluboko uvnitř emirátského vnitrozemí se před městečkem Madha nachází hraniční čára. Návštěvník je varován, že právě opouští území SAE a usměvavý sultán na billboardech dává spolu se špalírem vlajek jasně najevo, že jsme se ocitli v Ománu. Sultanátu, který se dle mapy jinak nachází pěkných pár desítek kilometrů daleko. 

Jenže v době, kdy se hranice mezi nově vznikajícími blízkovýchodními zeměmi po odchodu Britů rýsovala, hrály roli především feudální vazby mezi místními představiteli. A tak se stařešinové z okolí Madha už ve třicátých letech 20. století, tedy několik desetiletí před nalezením ložisek ropy, rozhodli, že jejich úrodnou půdu bude před nájezdníky lépe ochraňovat sultán, a ne tehdy slabí a rozdrobení emirátští šejkové. 

Příjezd do ománské exklávy Madha je velkolepý.
Příjezd do ománské exklávy Madha je velkolepý. | Foto: Jan Nevyhoštěný

Při vzniku SAE v roce 1971 se tak v území okolo Madhy s rozlohou pouhých 75 km čtverečních a 2000 obyvateli nakreslila nová hranice. Později přibylo malé letiště, silnice obklopené pečlivě udržovanými záhony květin a služebna královské pohraniční stráže.

S Ománem? Nikdy

Jenže s dědictvím starých slibů věrnosti to bylo ještě složitější. Přesně uprostřed území ománské exklávy Madha je pod vrcholky vyprahlých hor několik domů, jejichž obyvatelé se po staletí živili jen lovem horských gazel a pěstováním datlí. Kromě toho ale chodili pro rady k šejkovi hlásícímu se k emirátu Šardžá. Vesnice Nahva se tak stala součástí Emirátů, které si jí po rychlém ropném zbohatnutí náležitě považují.

Pohoří Hadžár se táhne od Hormuzského průlivu přes SAE až hluboko do ománského území. Právně v něm leží enklávy Madha a Nahva, které vypadají na mapě jako chyba.
Pohoří Hadžár se táhne od Hormuzského průlivu přes SAE až hluboko do ománského území. Právně v něm leží enklávy Madha a Nahva, které vypadají na mapě jako chyba. | Foto: Jan Nevyhoštěný

Území, jež by zdatný atlet přehodil kamenem, je tak sice zcela obklopeno ománskou exklávou, ale patří plně pod Emiráty. Vedle starého datlového sadu nedávno vznikla nová Nahva, které dominuje velká škola, vlastní generátorová elektrárna a policejní stanice. Zbytek tvoří prefabrikované řadovky jako z katalogu, vše obaleno do vlajek SAE.  

Podivný relikt kmenového feudalismu se může zdát Evropanům zvyklým žít už nějaký ten pátek v hranicích narýsovaných jen v hlavě úsměvný. Avšak mladíci postávající u zastávky v Madhě to nijak vesele nevidí. Ománské občanství sice bylo pro jejich pradědy výhodnější, oni však kvůli němu už vyrůstají v okolním ropném blahobytu jen jako chudí příbuzní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 1 hodinou

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy