Ekonomiku USA povede dál Bushův muž, rozhodl Obama

Pavel Tomášek Adam Junek, Pavel Tomášek
25. 8. 2009 15:50
Šéfa Fed Bena Bernankeho musí ještě potvrdit ve funkci Senát
Ben Bernanke nahradil před čtyřmi lety "zbožšťovaného" Alana Greenspana
Ben Bernanke nahradil před čtyřmi lety "zbožšťovaného" Alana Greenspana | Foto: Reuters

Washington - Vládl americkému bankovnímu systému poslední čtyři roky a podle přání prezidenta Baracka Obamy, by se na tom v příštím období nemělo nic měnit. Řeč je o šéfovi americké centrální banky (Fed) Benu Bernankem. Dnes jej totiž Obama nominoval pro další funkční období.

Ve funkci ještě musí Bernankeho potvrdit Senát. Vzhledem k výrazné demokratické většině a také faktu, že Bernanke je republikán, kterého poprvé do čela centrální banky jmenoval předchozí prezident Bush, se neočekává, že by měl Obama s jeho nominací v horní komoře Kongresu vážně problémy.

I Bernankeho kritici totiž uznávají, že provedl zemi krizí více než dobře. Rovněž se mu při boji s krizí podařilo nejvíce rozšířit pravomoce centrální banky v její 95leté historii, připomíná agentura Bloomberg.

Očekávaný triumf zachránce

"Ben přistoupil k finančnímu systému na pokraji zhroucení s moudrostí, chladnou hlavou, odvážnými zásahy a neotřelým myšlením, což výrazně pomohlo zabrzdit náš ekonomický volný pád," řekl Obama, když dnes jmenování oznamoval.

Bernanke na oplátku přislíbil, že bude pokračovat v započaté práci, aby se mu podařilo stabilizovat rozkymácený finanční systém. A právě proto jej Obama podle členů administrativy opětovně jmenoval.

Opětovné jmenování Bernankeho se ostatně očekávalo. Bílý dům byl v posledních týdnech pod soustavným tlakem z Wall Streetu, aby dosavadního šéfa centrální banky nominoval do funkce na další čtyřleté funkční období.

FED pod Bernankeho vedením pomohl stabilizovat finační systém, zastavit recesi a znovu nastartovat růst na hlavních burzovních trzích.

Pětapadesátiletý Bernanke na své cestě za stabilizací ekonomiky srazil úrokové sazby bezmála na nulu a napumpoval do bank bilion dolarů.

Z nejhoršího je zdá se nejsilnější ekonomika světa venku. Naposledy například spadly ceny nemovistostí méně, než trhy očekávaly.

Trumfnul i Greenspana

Nyní před ním stojí další nelehké úkoly. Musí se popasovat s rostoucí nezaměstnaností, jejíž míra se již blíží deseti procentům, a také s hrozící inflací.

Foto: Reuters

Když před čtyřmi lety nastupoval do funkce, nahradil Alana Greenspana, obdivovaného i zatracovaného vládce Fedu po dlouhých 18 let. Málokdo věřil, že se mu bude moci vyrovnat. Finanční krize mu tu šanci ale rozhodně dala a Bernanke se jí se vší vervou chopil.

Obama Bernankeho jmenoval během své desetidenní dovolené, kterou tráví na ostrově Martha´s Vineyard. Chtěl tak využít momentu překvapení a také kongresových prázdnin. Zákonodárci, mezi nimiž má Bernanke řadu ostrých kritiků, jsou rovněž na dovolené.

Bernankemu vyčítají především to, že banka pod jeho vedením nebyla schopna krizi předvídat a poté selektivně vybírala finanční instituce, jimž se rozhodla pomoct.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy