Dolar, euro, jen, libra a jüan. MMF zařadí čínskou měnu mezi hlavní světové měny

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2015 19:38
Mezinárodní měnový fond (MMF) zařadí čínský jüan do svého koše hlavních světových měn. Rozhodnutí je podle šéfky MMF Christine Lagardeové mezníkem v integraci čínské ekonomiky do světového finančního systému. Jüan se stane součástí koše od října 2016, bude tak stát po boku amerického dolaru, eura, japonského jenu a britské libry.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Mezinárodní měnový fond (MMF) se rozhodl zařadit čínský jüan do svého koše hlavních světových měn.

Jüan podle fondu splnil všechna potřebná kriteria pro zařazení do tohoto koše. "Je to uznání pokroku, který čínské úřady v posledních letech učinily při reformě čínského měnového a finančního systému," uvedla šéfka MMF Christine Lagardeová. "Pokračování a prohloubení tohoto úsilí přinese silnější mezinárodní měnový a finanční systém, což podpoří růst a stabilitu čínské i světové ekonomiky," dodala.

Jüan se stane součástí koše od října 2016, bude tak stát po boku amerického dolaru, eura, japonského jenu a britské libry.

Podle agentury Reuters je rozhodnutí fondu vítězstvím Pekingu v boji o uznání Číny jako globální ekonomické mocnosti. Čína je druhou největší ekonomikou světa po Spojených státech.

V koši bude mít větší váhu než jen a libra

MMF na základě skladby svého koše hlavních světových měn odvozuje hodnotu své měnové a účetní jednotky nazývané zvláštní práva čerpání (SDR). Koš se naposledy změnil v roce 2000, kdy v něm euro nahradilo německou marku a francouzský frank.

Čínský jüan bude mít v koši podíl 10,92 procenta. Bude tak mít větší váhu než japonský jen a britská libra. Podíl eura se v důsledku rozšíření koše sníží na 30,93 procenta z nynějších 37,4 procenta. Podíl dolaru klesne pouze nepatrně na 41,73 procenta ze 41,9 procenta.

Někteří ekonomové se domnívají, že zařazení jüanu do koše SDR výrazně podpoří čínskou ekonomiku, protože povede k posílení zahraniční účasti na čínských finančních trzích. "Domnívám se, že to bude velmi prospěšné pro čínský finanční systém," uvedl Douglas Borthwick ze společnosti Chapdelaine.

Analytici rovněž odhadují, že podíl jüanu na celkových rezervách centrálních bank by se mohl v příštích letech vyšplhat na zhruba pět procent. Čínská měna by tak předstihla kanadský i australský dolar, píše agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy