Dobrá zpráva: Náš region je konečně na cestě z krize

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 5. 2010 12:35
Cesta ale bude pro každého jinak dlouhá. Důležité je nicméně to, že vůbec jdeme
Zatímco měnová unie prochází nejhorší krizí od svého vzniku, náš region se potichu zotavuje.
Zatímco měnová unie prochází nejhorší krizí od svého vzniku, náš region se potichu zotavuje. | Foto: Evropská komise

Praha - Region střední a východní Evropy se začal pomalu, ale jistě vzpamatovávat z následků hospodářské krize a už vykazuje známky zotavení. Jako první po útlumu zvýšily svou aktivitu obchodní společnosti.

Právě toto odvětví by mělo spolu s bankovním sektorem posloužit jako hnací motor a vést k rozvoji celé ekonomiky. Domácnosti se budou podle analýzy UniCredit Group z dopadů recese vzpamatovávat déle.

"Dobrá zpráva je v tom, že pokud jde o zdolávání problémů s kvalitou úvěrů, blížíme se k vrcholu této hory. Je už patrná určitá stabilizace nesplácených úvěrů a my jsme přesvědčeni, že tento trend později v letošním roce povede k novému nastartování."

Přestože nebyl bankovní sektor zasažen tolik jako v jiných částech světa a už je patrné zlepšení, některé země by se měly zotavovat rychleji. Další budou zranitelnější přetrvávajícími turbulencemi trhu. Jako celek, píše se v analýze skupiny UniCredit, všechny zjevně zůstávají pod prahem svých možností.

"Očekáváme, že potenciál ve smyslu bankovní penetrace potrvá a že růst úvěrů a depozit dosáhne vyšší vyváženosti," říká Debora Revoltella, ředitelka divize strategických analýz UniCredit Group pro region střední a východní Evropy.

Tomu, aby se rekonvalescence ekonomiky rozběhla naplno, podle společnosti Unicredit brání malý počet udělených úvěrů. Jednoduše řečeno: v ekonomice se netočí dostatečně velký balík peněz.

To ale není dáno neochotou finančních institucí půjčovat, nýbrž nízkým zájmem klientů o půjčky. "V současné fázi potřebujeme, aby se známky zotavování ukázaly nejdříve na straně poptávky, teprve pak se reálně projeví akcelerace úvěrování," vysvětlila Revoltella.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy