Dluhová dohoda v USA nic neřeší, kritizuje jí šéf OECD

ČTK ČTK
19. 10. 2013 18:28
Šéf OECD kritizuje dluhovou dohodu USA, nic podle něj neřeší
Zaměstnankyně památníku Martina Luthera Kinga ve Washingtonu odstraňuke ceduli, která dosud informovala o uzavření pietního místa. Snímek ze 17. října 2013.
Zaměstnankyně památníku Martina Luthera Kinga ve Washingtonu odstraňuke ceduli, která dosud informovala o uzavření pietního místa. Snímek ze 17. října 2013. | Foto: Reuters

Panamá - Dohoda, která tento týden odvrátila riziko platební neschopnosti Spojených států, nenabízí žádné skutečné řešení problémů, pouze problémy odsunula na pozdější dobu. Prohlásil to generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) José Ángel Gurría.

Spory o zdravotní reformu mezi republikány a demokraty způsobily, že Sněmovna reprezentantů, ve které mají většinu republikáni, neschválila zákon o financování vlády. Vláda USA se tak ocitla na počátku tohoto měsíce bez peněz a některé státní úřady musely zavřít. Hrozilo také, že Kongres neschválí ani navýšení dluhového limitu, což by prakticky znamenalo, že Spojené státy nebudou již tento měsíc schopné splácet své závazky.

Politici nakonec ve středu uzavřeli na poslední chvíli dohodu, která odvrátila hrozbu bankrotu. Dohoda však poskytuje vládě finance na provoz pouze do 15. ledna a dluhový strop se zvýšil jen do 7. února. Na počátku příštího roku tak USA hrozí další hořká rozpočtová bitva.

"Čeká nás všechny velmi těžký prosinec, velmi těžký leden a velmi těžký únor," řekl Gurría novinářům při své návštěvě v Panamě. "Protože tam není skutečně žádné řešení, nebylo to žádné dalekosáhlé rozhodnutí," dodal. S kritikou dohody se k němu přidal i panamský ministr financí, který prohlásil, že Kongres tak pouze pomocí krátkodobého řešení odložil přijetí důležitého kroku, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy