Dejte přednost veřejným financím před růstem, radí OECD

Veronika Skálová Veronika Skálová
13. 12. 2010 11:47
Stabilita bank a veřejných financí by měla být pro eurozónu na prvním místě
Cenová stabilita v eurozóně nesmí padnout za oběť podpoře bankovního sektoru.
Cenová stabilita v eurozóně nesmí padnout za oběť podpoře bankovního sektoru. | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Veřejné finance dejte na první místo, i když to může snížit rychlost vašeho ekonomického růstu, radí členským zemím eurozóny Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zaměřit by se měly na ozdravení svého bankovního sektoru bez vnější podpory.

Ve své zprávě o ekonomickém vývoji měnové unie také upozornila, že v okamžiku, kdy bude ohrožena cenová stabilita, kterou organizace definuje jako inflaci mírně pod úrovní 2 procent, Evropská centrální banka by měla stáhnout svou podporu měnové politiky. Informovala o tom agentura Reuters.

Centrální banka totiž nyní drží svou základní úrokovou sazbu na historickém minimu jednoho procenta a na začátku prosince se rozhodla prodloužit program levných úvěrů na podporu likvidity bank ještě do dubna příštího roku.

Hrubý domácí produkt eurozóny se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 0,4 procenta proti předchozím třem měsícům. V meziročním srovnání vzrostl o 1,9 procenta. Evropská komise koncem minulého měsíce zlepšila odhad celoročního hospodářského růstu eurozóny na 1,7 procenta z dříve předpokládaných 0,9 procenta. V příštím roce nicméně čeká mírné zpomalení růstu na 1,5 procenta.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy