Další automobilka v krizi: Nissan propouští

Tomáš Fránek
21. 10. 2008 10:38
Firma omezuje výrobu v Japonsku i Asii

Praha - Další automobilka kvůli krizi omezí výrobu a propustí část zaměstnanců

Japonská automobilka Nissan tak oznámila, že kvůli rychle klesající poptávce omezí svoji výrobu v Japonsku, Velké Británii i Španělsku.

Poptávka po autech je zasažená zhoršením ekonomické kondice ve světě, napsala agentura Reuters.

V Japonsku automobilka vyrobí o 65 tisíc aut méně. "Snížíme produkci v odpovědi na prodejní podmínky v Severní Americe," řekl mluvčí Nissanu v souvislosti s tím, že nejvíce se zájem o automobily propadá ve Spojených státech. Prodeje se tam v září meziročně snížily o 34 procent na necelých 60 000 vozů.

Nissan bude omezovat produkci i v Evropě.

Podle vyjádření společnosti zastaví výrobu ve svých hlavních továrnách v Sunderlandu v Anglii na dva týdny a sníží počet pracovních dnů v průběhu tří týdnů na přelomu října a listopadu.

Ve španělské Barceloně podle dřívějších informací propustí 1680 lidí. Navíc zde také zastaví produkci na týden a sníží počet pracovních hodin za den.

Omezení výroby už oznámily i další automobilky jako Opel nebo Seat. Škoda Auto rozhodla, že kvůli nižší poptávce bude muset omezit výrobu více, než čekala.

Mladoboleslavská firma zastaví výrobu na celý poslední říjnový týden, což znamená snížení výroby o asi 13 tisíc vozů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy